Choroby reumatyczne to szeroka grupa schorzeń objawiających się zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, spowodowanymi najczęściej reakcją autoimmunologiczną. Towarzyszące im objawy obejmują stawy i kości, w skrajnych przypadkach prowadzą do ograniczenia ruchomości stawów. Czy to reumatyzm?
Reumatyzm?
Choroby reumatyczne bardzo długo nazywane były reumatyzmem. Dziś termin ten jest stosowany coraz rzadziej, choć wielu pacjentów zgłaszających się do lekarza wciąż tak określa obserwowane u siebie objawy. Postęp w zakresie nauk podstawowych pozwolił na wydzielenie około 200 jednostek zaliczanych do chorób reumatycznych.
Choroby reumatyczne
Najczęściej stosowanym podziałem chorób reumatycznych jest ten zaproponowany przez American College of Rheumatology. Według tego systemu klasyfikacji dzielą się one na dziesięć grup:
- choroby układowe tkanki łącznej
- zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem kręgosłupa (spondyloartropatie)
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- zapalenia stawów, zapalenia pochewek ścięgien i kaletek maziowych towarzyszące zakażeniu
- choroby metaboliczne i gruczołów dokrewnych, którym towarzyszą choroby stawów
- nowotwory
- zaburzenia nerwowo-naczyniowe
- choroby kości i chrząstek
- zmiany pozastawowe
- zaburzenia różne
Choroby układowe tkanki łącznej
Do chorób układowych tkanki łącznej należą:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
- zespół antyfosfolipidowy
- toczeń rumieniowaty układowy
- twardzina układowa
- zespół Sjögrena
- zapalenie wielomięśniowe lub skórno-mięśniowe
- mieszana choroba tkanki łącznej
- martwicze zapalenie naczyń i inne waskulopatie
- zespoły nakładania
- inne (polimialgia reumatyczna, rumień guzowaty, nawracające zapalenie chrząstek, zapalenie powięzi z eozynofilią, choroba Stilla u dorosłych)
Ze względu na powszechne występowanie tkanki łącznej w organizmie niemalże każdy narząd może być objęty procesem chorobowym, co wpływa na to, że lista chorób należących do schorzeń układowych tkanki łącznej jest bardzo długa i zróżnicowana. Podstawę ich diagnostyki, obok objawów klinicznych i badań fizykalnych, bardzo często stanowi badanie ANA (badanie przeciwciał przeciwjądrowych).
Jeżeli masz podejrzenie, że cierpisz na chorobę układową tkanki łącznej, zgłoś się do lekarza lub skorzystaj z wyszukiwarki laboratoriów na naszej stronie – znajdziesz tam placówkę, w której wykonasz badania w kierunku wybranej choroby.