Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 – opinia wakcynologa

Utworzone przez Barbara Pawłowska
plaster na ramieniu dziecka Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Przypomnijmy, 25 listopada 2021 roku Europejska Agencja Leków (EMA, ang. European Medicines Agency) dopuszcza szczepionkę mRNA o nazwie Comirnaty (Pfizer-BioNTech) do stosowania u dzieci, a już od 14 grudnia 2021 roku można w Polsce rejestrować dzieci w wieku 5–11 lat na szczepienia przeciwko COVID-19. Dzieci szczepi się dawką pediatryczną – 10 μg preparatu Comirnaty w dawce 0,2 ml (u osób dorosłych – 30 μg w dawce). Podawane są 2 dawki w odstępie trzytygodniowym.

Czy powinniśmy szczepić dzieci? Czy dzieci przechodzą zakażenie wirusem SARS-CoV-2 tak samo jak dorośli? O bezpieczeństwie i skuteczności szczepień rozmawiamy ze specjalistą w dziedzinie pediatrii i chorób zakaźnych oraz ekspertem w dziedzinie szczepień – prof. dr. hab. med. Leszkiem Szenbornem. Zapraszamy do zobaczenia całego wywiadu z Panem Profesorem.

Z wywiadu dowiesz się:

00:53 Co wiemy na temat szczepionki przeciw COVID-19 przeznaczonej dla dzieci w wieku 5–11 lat?

09:35 Czy szczepienie dzieci przeciw COVID-19 jest konieczne, jeśli zwykle przechodzą one zakażenie SARS-CoV-2 łagodnie lub bezobjawowo?

12:38 Jakie są przeciwwskazania do stosowania szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci? A jakie są rekomendacje dla dzieci z chorobami przewlekłymi, np. nowotworowymi, leczonych immunosupresyjnie?

15:19 Czy wiadomo, jakie czynniki predysponują dzieci do cięższego przebiegu COVID-19?

16:50 W Polsce systematycznie spada poziom wyszczepienia dzieci. Czy pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na zaufanie do szczepień ochronnych przeciwko innym chorobom zakaźnym?