Czego szukasz?

Autoimmunologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Choroba Hashimoto zaliczana jest do chorób autoimmunizacyjnych, co oznacza, że w jej przebiegu układ odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki, w tym wypadku komórki tarczycy (tyreocyty). Schorzenie to przebiega z obecnością autoprzeciwciał skierowanych przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-TG). Efektem trwającego procesu autoimmunizacyjnego jest stan zapalny tarczycy, a następnie postępująca niewydolność tego narządu. Do najczęstszych przyczyń rozwoju choroby zalicza się czynniki genetyczne oraz środowiskowe (przebyte infekcje, stres)

Choroba Hashimoto dotyczy przede wszystkim kobiet (do 95% przypadków), występuje we wszystkich grupach wiekowych, jednak najczęściej diagnozuje się ją po 40. roku życia Schorzenie to dotyka również dzieci i młodzież.

Choroba Hashimoto – objawy

Choroba może występować z wolem, prawidłową objętością tarczycy lub może przyjąć postać zanikową. W pierwszym przypadku stwierdza się niebolesne powiększenie gruczołu tarczycy. Wszystkie postacie mogą przebiegać z niedoczynnością tarczycy jawną lub subkliniczną (utajoną).

Objawy choroby Hashimoto mogą obejmować:

  • przyrost masy ciała
  • osłabienie, zmęczenie i niską tolerancję wysiłku
  • bóle głowy, nadmierną senność, ogólne uczucie spowolnienia, problemy z koncentracją, apatię
  • trudności w koncentracji i zapamiętywaniu informacji
  • uczucie zimna, łatwe marznięcie, szczególnie rąk i stóp
  • zaparcia, wzdęcia
  • u kobiet: nieregularne miesiączkowanie, zaburzenia płodności
  • u mężczyzn: spadek libido, zaburzenia wzwodu

Choroba Hashimoto – diagnostyka

Rozpoznanie choroby Hashimoto opiera się na wykonaniu badań laboratoryjnych oraz badań obrazowych (USG). Badania laboratoryjne obejmują oznaczenie poziomu hormonów tarczycy (TSH, T3, T4) oraz autoprzeciwciał anty-TPO i anty-TG. Zwiększone stężenia autoprzeciwciał przeciwtarczycowych stwierdza się u 90% pacjentów z chorobą Hashimoto. Ponadto pacjentów cechuje zwiększone stężenie TSH oraz zmniejszone lub prawidłowe stężenie FT4.

Autoprzeciwciała w przebiegu choroby Hashimoto

W przebiegu choroby Hashimoto we krwi chorych wykrywa się obecność autoprzeciwciał przeciwtarczycowych skierowanych przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-TG). U części pacjentów obserwuje się również przeciwciała blokujące receptor TSH (TRAb), ich udział w patogenezie jest jednak niejednoznaczny.

AutoprzeciwciałaRodzaj badania
anty-TPOspecjalistyczne
anty-TGspecjalistyczne