Czego szukasz?

Autoimmunologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Choroba Addisona-Biermera

Choroba Addisona-Biermera, znana również jako niedokrwistość złośliwa (ang. pernicious anaemia, PA), jest schorzeniem autoimmunizacyjnym charakteryzującym się przewlekłym niedoborem witaminy B12 spowodowanym obniżonym poziomem czynnika wewnętrznego (ang. intrinsic factor, IF). Wytwarzany przez komórki żołądka IF, łącząc się z witaminą B12, umożliwia jej wchłanianie z przewodu pokarmowego.

Choroba Addisona-Biermera – przyczyny i częstość występowania

Zapadalność roczną na chorobę Addisona-Biermera szacuje się na 9–17 przypadków na 100 tysięcy osób (największa w Europie Północnej). Występuje częściej u kobiet oraz u osób z grupą krwi A i niebieskimi tęczówkami. Choroba może występować rodzinnie.

Przyczyną niedoboru witaminy B12 są zaburzenia jej wchłaniania spowodowane obecnością autoprzeciwciał przeciwko czynnikowi wewnętrznemu oraz zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Zapalenie żołądka wynika z autoimmunizacji, przebiega z achlorhydrią (brak kwasu solnego w żołądku) i zmniejszeniem wydzielania IF.

Choroba Addisona-Biermera – objawy

Ogólne objawy niedokrwistości występują dopiero w stadium zaawansowanym choroby. Objawy niedoboru witaminy B12 niezwiązane z niedokrwistością mogą obejmować:

  • objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, zaparcia, biegunki, utrata smaku, pieczenie języka, utrata łaknienia
  • objawy neurologiczne: drętwienie kończyn, niestabilność chodu, osłabienie wzroku
  • objawy psychiatryczne: zmienność nastroju, urojenia

Choroba Addisona-Biermera – diagnostyka

Rozpoznanie choroby Addisona-Biermera ustala się na podstawie obrazu klinicznego oraz wyników badań laboratoryjnych. Badanie endoskopowe i histologiczne wycinków błony śluzowej żołądka stosuje się w celu potwierdzenia zapalenia zanikowego. Należy wyjaśnić przyczynę niedoboru witaminy B12. W celu potwierdzenia choroby Addisona-Biermera zaleca się badanie w kierunku przeciwciał przeciwko IF.

Autoprzeciwciała w przebiegu choroby Addisona-Biermera

W diagnostyce choroby Addisona-Biermera pomocne może być badanie obecności takich autoprzeciwciał, jak przeciwko komórkom okładzinowym żołądka (PCA) i przeciwko czynnikowi wewnętrznemu (anty-IF). Przeciwciała skierowane przeciwko komórkom okładzinowym żołądka (PCA) występują u około 80% pacjentów z chorobą Addisona-Biermera. Przeciwciała anty-IF pojawiają się u pacjentów z autoimmunologicznym metaplastycznym zapaleniem błony śluzowej żołądka, u których nie występują objawy kliniczne anemii złośliwej; u tych pacjentów z dużym prawdopodobieństwem rozwinie się w przyszłości anemia złośliwa.

AutoprzeciwciałaRodzaj badania
przeciwko komórkom okładzinowym żołądka (PCA)specjalistyczne
przeciwko czynnikowi wewnętrznemu (anty-IF)specjalistyczne