Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text
Alergie

Znajdź laboratorium

Serologiczna diagnostyka alergii jest istotnym narzędziem w identyfikacji czynników wywołujących reakcje alergiczne w organizmie. W przeciwieństwie do tradycyjnych testów skórnych, które polegają na wprowadzeniu alergenu pod naskórek, testy serologiczne opierają się na analizie krwi pacjenta. Ta metoda ma swoje unikalne zalety, co czyni ją skutecznym narzędziem diagnostycznym.

Jednym z kluczowych atutów testów serologicznych jest ich mniejsza inwazyjność w porównaniu do testów skórnych. W testach skórnych małe ilości alergenów są wprowadzane pod naskórek pacjenta za pomocą lancetu, co może powodować pewien dyskomfort, w szczególności dla małych dzieci. W przypadku testów serologicznych wystarczy jedno pobranie próbki krwi, co jest bardziej komfortowe dla pacjenta. Ponadto badanie serologiczne umożliwia zbadanie reakcji organizmu pacjenta nawet na kilkadziesiąt alergenów z jednej próbki.

Kolejną istotną zaletą testów serologicznych jest ich wysoka specyficzność i czułość. Umożliwiają one identyfikację swoistych przeciwciał IgE, które są związane z reakcjami alergicznymi. Pozwala to na precyzyjne określenie substancji, które mogą wywoływać alergie u danego pacjenta. Testy serologiczne są ponadto idealne w przypadku pacjentów, którzy nie mogą przerywać przyjmowania leków przeciwhistaminowych czy kortykosteroidów, co jest konieczne przed testami skórnymi.