Czego szukasz?

Autoimmunologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Zespół Sjögrena

Zespół Sjögrena (ang. Sjögren’s syndrome, SS) to przewlekła zapalna choroba o podłożu autoimmunizacyjnym, w przebiegu której dochodzi do upośledzenia czynności gruczołów wydzielniczych, tj. gruczołów łzowych i ślinowych, co w konsekwencji daje zespół suchości, a także prowadzi do zmian zapalnych w wielu układach i narządach. Wyróżnia się zespół pierwotny (40% przypadków) i wtórny (występujący w przebiegu innych chorób, najczęściej RZS).

Zespół Sjögrena – przyczyny i częstość występowania

Zespół Sjögrena jest drugą co do częstości występowania chorobą autoimmunizacyjną, po reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Częstość występowania zespołu Sjögrena szacuje się na 0,5–5% populacji ogólnej. Ponad 90% chorych to kobiety. Szczyt zachorowań przypada około 50. roku życia, chociaż zdarzają się przypadki we wszystkich grupach wiekowych. Przebieg kliniczny zespołu Sjögrena często bywa cięższy u mężczyzn.

Mimo że dokładna przyczyna zespołu Sjögrena pozostaje nieznana, uważa się, że czynniki genetyczne, hormonalne (estrogeny) oraz środowiskowe (infekcje wirusowe EBV, CMV, HCV, HIV i promieniowanie UV) mogą mieć istotny wpływ na rozwój tej choroby.

Zespół Sjögrena – objawy

Objawy zespołu Sjögrena można podzielić na dwie grupy: te związane ze zmianami występującymi w gruczołach, głównie łzowych i ślinowych, oraz objawy pozagruczołowe.

Objawy gruczołowe: ze względu na uszkodzone gruczoły organizm chorego nie wydziela śliny ani łez. Pacjenci skarżą się m.in. na suchość w ustach, trudności w żuciu i połykaniu pokarmów, utrudnienie mowy, utratę smaku, szybko postępującą próchnicę zębów, trudności w używaniu protez zębowych. Brak obmywania oczu przez łzy powoduje suchość oka, pieczenie i zaczerwienienie spojówek, odczuwane jako obecność „piasku” pod powiekami.

Objawy pozagruczołowe: występują m.in. objawy ogólnoustrojowe, takie jak zmęczenie, stan podgorączkowy, ból stawów i mięśni, niekiedy zapalenie stawów przypominające reumatoidalne zapalenie stawów. Rzadziej zostają zaatakowane narządy wewnętrzne, np. płuca (10–20%), nerki (10–15%), trzustka czy układ ruchu. Z objawów skórnych występują suchość i świąd skóry (do 55%).

Charakterystyczne dla zespołu Sjögrena objawy mogą wystąpić w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów lub tocznia rumieniowatego. Taki stan nazywany jest wtórnym zespołem Sjögrena.

Zespół Sjögrena – diagnostyka

Rozpoznanie zespołu Sjögrena opiera się na analizie objawów klinicznych oraz badaniach pomocniczych. Wśród badań laboratoryjnych kluczową rolę odgrywa badanie autoprzeciwciał.

Autoprzeciwciała w przebiegu zespołu Sjögrena

Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) obecne są u 90% chorych. Najbardziej charakterystyczne dla tej choroby są przeciwciała anty-SS-A (Ro)anty-SS-B (La), które występują u większości pacjentów. Rozpoznanie choroby, mimo tak częstego występowania i charakterystycznych objawów, jest zwykle opóźnione. Stąd diagnostyka specyficznych autoprzeciwciał w zespole Sjögrena jest bardzo pomocna.

AutoprzeciwciałaRodzaj badania
ANAprzesiewowe
anty-SS-Aspecjalistyczne
anty-SS-Bspecjalistyczne