Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją bakterie z rodzaju Borrelia. Najbardziej charakterystycznym i jedynym specyficznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, jednak nie występuje on u wszystkich pacjentów. Inne symptomy to: gorączka, bóle mięśni i stawów, zmęczenie, zapalenie stawów, porażenie nerwu twarzowego, bóle głowy, problemy kardiologiczne.
Obecność rumienia wędrującego pozwala na pewne rozpoznanie boreliozy bez wykonywania badań laboratoryjnych. Jeżeli po ukłuciu kleszcza rumień się nie pojawi, a wystąpią inne objawy, należy wykonać testy serologiczne: test przesiewowy, m.in. metodą ELISA w klasie IgM i IgG, oraz test Westernblot (immunoblot), który potwierdza specyficzność przeciwciał dla bakterii Borrelia.
Przeciwciała anty-Borrelia mogą utrzymywać się we krwi przez wiele lat, dlatego nie są miarodajnym wskaźnikiem w ocenie leczenia boreliozy. Najlepszym dowodem na skuteczność leczenia jest ustąpienie objawów.
Profilaktyka boreliozy obejmuje stosowanie środków odstraszających kleszcze, noszenie odpowiedniego ubioru podczas przebywania na terenach leśnych/łąkach, dokładne sprawdzenie ciała po powrocie ze spacerów oraz szybkie usunięcie kleszcza po zaobserwowaniu go na skórze.
W przypadku podejrzenia zakażenia lub wystąpienia charakterystycznych dla boreliozy objawów, takich jak rumień wędrujący, ważne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem.