Czego szukasz?

Autoimmunologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Choroba Duhringa

Choroba Duhringa (łac. Dermatitis herpetiformis – opryszczkowate zapalenie skóry) to skórna manifestacja nietolerancji glutenu, zwana także skórną postacią celiakii, w której występują zmiany skórne oraz u większości chorych zmiany anatomiczne w jelicie cienkim. W badaniach krwi pacjentów można zidentyfikować te same markery serologiczne, które występują w przypadku celiakii.

Choroba Duhringa – przyczyny i częstość występowania

Choroba Duhringa to najczęstsza autoimmunizacyjna choroba pęcherzowa u dzieci, z częstością występowania około 10 na 100 000 w Skandynawii i USA. W Europie Środkowej jest mniej powszechna, a wśród rasy czarnej bardzo rzadka. Choroba Duhringa ujawnia się najczęściej pomiędzy 14. a 40. rokiem życia i często dotyczy krewnych osób chorych na celiakię. Mężczyźni chorują nieco częściej niż kobiety.

Wśród przyczyn występowania choroby wymienia się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Mechanizm powstawania pęcherzy nie został wystarczająco poznany. Za rozwój choroby Duhringa odpowiada proces autoimmunizacyjny, który wiąże się z obecnością przeciwciał skierowanych przeciwko macierzy komórkowej endomysium mięśni gładkich (przeciwciała anty-endomysium, EmA). Pojawienie się tych przeciwciał jest indukowane przez gluten, zatem zanikają one pod wpływem diety bezglutenowej.

Choroba Duhringa może być także związana z innymi chorobami autoimmunizacyjnymi, takimi jak cukrzyca typu 1, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjögrena i bielactwo.

Choroba Duhringa – objawy

Objawy choroby Duhringa obejmują różnorodne zmiany skórne, takie jak grudki, rumienie, wykwity pokrzywkowate i drobne pęcherzyki, które układają się symetrycznie, zwłaszcza na łokciach, kolanach, okolicy krzyżowej, pośladkach, łopatkach, owłosionej skórze głowy i twarzy. Może wystąpić także odmiana ograniczona do kolan i łokci. Charakterystyczny jest silny świąd, pieczenie i czasami ból, co powoduje drapanie zmian skórnych, utrudniając obserwację pęcherzyków.

Około 10% pacjentów poza zmianami skórnymi przejawia też różnorodne objawy ze strony różnych układów (w tym układu pokarmowego), spowodowane zanikiem kosmków jelitowych.

Choroba Duhringa – diagnostyka

Rozpoznanie opryszczkowatego zapalenia skóry opiera się na stwierdzeniu symetrycznie rozmieszczonych wykwitów grudkowo-pęcherzykowych z towarzyszącym silnym świądem i pieczeniem. W celu postawienia diagnozy, poza uwzględnieniem obrazu klinicznego, oznacza się specyficzne przeciwciała związane z celiakią: przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA), przeciwko transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) oraz przeciwko deamidowanym peptydom gliadyny (anty-DGP (anty-GAF-3X)). W procesie diagnostycznym przeprowadza się także badanie histologiczne i immunologiczne wycinka skóry. Wskazane jest również badanie endoskopowe z pobraniem wycinka jelita cienkiego (podobnie jak w przypadku diagnostyki celiakii).

Autoprzeciwciała w przebiegu choroby Duhringa

W przebiegu choroby Duhringa we krwi chorych występują autoprzeciwciała skierowane przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA), przeciwko transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) oraz przeciwko deamidowanym peptydom gliadyny (anty-DGP (anty-GAF-3X)).

AutoprzeciwciałaRodzaj badania
anty-endomysiumspecjalistyczne
anty-tTGspecjalistyczne
anty-DGP (GAF-3X)specjalistyczne