COVID-19 (ang. Coronavirus Disease 2019) to zakaźna choroba powodowana nowym szczepem koronawirusa (SARS-CoV-2), który został odkryty pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Do tej pory (stan na 22.03.2020) na całym świecie odnotowano setki tysięcy przypadków, z których kilka procent zakończyło się śmiercią pacjenta. Lawinowo rosnąca liczba nowych zachorowań, szczególnie w Europie, która stała się obecnie epicentrum tej choroby, sprawiła, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 r. ogłosiła stan pandemii SARS-CoV-2.
W przebiegu COVID-19 dominują przede wszystkim: gorączka powyżej 38°C (83–99%), osłabienie (70%), suchy kaszel (59–82%) i duszności (31%). Szacuje się, że ok. 80% zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 ma łagodny lub nawet bezobjawowy przebieg infekcji, 15% przejdzie chorobę ciężej, natomiast u ok. 5% chorych wystąpią ciężkie objawy, które będą wymagały mechanicznego wspomagania oddychania.
Co wspólnego mają alergia i COVID-19?
Pandemia zakażeń koronawirusem nałożyła się w Polsce na przełom zimy i wiosny, czyli czas, kiedy wiele osób z alergią sezonową na pyłek drzew zaczyna doświadczać objawów tej choroby. Obecnie kończy się szczyt pylenia leszczyny i olchy, a zaczynają pylić topola i brzoza. Objawy alergii wziewnej na pyłek drzew to przede wszystkim: intensywny katar sienny, nieżyt nosa, kichanie, kaszel, świszczący oddech, zaczerwienienie i łzawienie oczu czy zapalenie spojówek. Nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju astmy, a ta z kolei może być przyczyną duszności. Szereg objawów związanych z alergią wziewną może mylnie wskazywać na zakażenie koronawirusem. Jednak symptomy alergii wziewnej powtarzają się u osób z alergią cyklicznie co roku i są ściśle skorelowane ze stężeniem alergenów w powietrzu, które alergik może na bieżąco śledzić w wielu serwisach internetowych. Występujące u astmatyków duszności, bardzo charakterystyczne również dla chorych na COVID-19, nie są natomiast związane z infekcją, a co za tym idzie – nie towarzyszy im gorączka. Dodatkowo objawy alergii wziewnej znacznie redukuje przyjmowanie leków antyhistaminowych i unikanie ekspozycji na pyłek podczas okresu wegetacji.
Niedawno pojawiły się nowe badania naukowe, które wskazywały, że u części osób zakażonych koronawirusem nie występowały typowe objawy ze strony układu oddechowego, jak suchy, uporczywy kaszel, duszności czy gorączka. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że u części osób z COVID-19 występują tylko i wyłącznie objawy ze strony układu pokarmowego, jak biegunka i wymioty, a te mogą występować również w przebiegu alergii pokarmowej. Badania zostały przeprowadzone na niewielkiej grupie osób i wymagają potwierdzenia. Należy zaznaczyć, że w przebiegu alergii pokarmowej IgE-zależnej dość łatwo określić jej przyczynę, gdyż takie objawy, jak np. wymioty czy biegunka, występują bardzo szybko po spożyciu alergizującego pokarmu (kilka–kilkanaście minut, czasami do 1 godziny), a dieta eliminacyjna prowadzi do ich ustąpienia.
Podsumowanie
Choć niektóre objawy alergii wziewnej i pokarmowej mogą nakładać się z objawami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, to osoby ze stwierdzoną alergią nie powinny mieć trudności w odróżnieniu tych dwóch chorób. Pomocne mogą być również testy serologiczne wykrywające poziom swoistych IgE w surowicy pacjenta, które mogą wskazywać na alergię. Niestety osoby z alergią wziewną, ze względu na możliwość uszkodzenia śluzówki dróg oddechowych, są bardziej podatne na infekcje wirusowe, w tym nowym szczepem koronawirusa SARS-CoV-2.
Gdzie mogę wykonać testy alergiczne?
Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki w górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.
Opracowano na podstawie:
- Wang et al., Clinical Characteristics of 138 Hospitalized Patients With 2019 Novel Coronavirus-Infected Pneumonia in Wuhan, China; JAMA. 2020; 323 (11): 1061–1069. doi:10.1001/jama.2020.1585.
- Chen et al., Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study; The Lancet, January 30, 2020, DOI:https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)30211-7.
- https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/aktualnosci/228801,czy-koronawirus-covid-19-jest-grozniejszy-niz-grypa-sezonowa.
- https://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/alergia/news-czy-alergicy-sa-bardziej-narazeni-na-koronawirusa,nId,4379327.
- http://www.alergen.info.pl/.
- https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-03-19/niepokojace-odkrycie-naukowcow-nowe-nieznane-objawy-koronawirusa/.