Czego szukasz?

Autoimmunologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Dieta w chorobie Hashimoto

Utworzone przez Małgorzata Kozłowska
jajko sadzone, awokado, rukola Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Choroby z autoagresji rozwijają się, gdy nasz układ immunologiczny kieruje swą odpowiedź przeciwko własnym tkankom i narządom. W zależności od jednostki chorobowej mogą być atakowane różne narządy i tkanki. W przypadku choroby Hashimoto pacjenci borykają się z niewydzielaniem przez tarczycę odpowiednich hormonów, wpływających m.in. na prawidłowy metabolizm. Na temat żywienia w chorobach autoimmunologicznych mówi się niezbyt dużo i mało precyzyjnie. Ze względu na fakt, że mogą one atakować niemalże każdy układ naszego organizmu, nie można jednakowo potraktować tych wszystkich jednostek chorobowych. Nie istnieje uniwersalna dieta, którą powinni stosować wszyscy pacjenci cierpiący z powodu schorzeń autoimmunologicznych. Bardzo ważne jest tu indywidualne podejście zarówno do danej jednostki chorobowej, jak i do pacjenta. Zatem jak powinna wyglądać dieta w chorobie Hashimoto?

Składniki pokarmowe korzystne w niedoczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy polega głównie na farmakoterapii. Należy jednak pamiętać o tym, że odpowiednia dieta, choć nigdy nie zastąpi działania leków, może się znacząco przyczynić do poprawy funkcjonowania organizmu. Określone składniki mineralne oraz witaminy są odpowiedzialne za prawidłowe działanie tarczycy. Są one zaangażowane w procesy przemian enzymatycznych, niezbędnych w produkcji hormonów tarczycowych. Do najważniejszych składników zaliczamy:

  • jod – zawarty w cząsteczkach hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3)
  • żelazo – zawarte w cząsteczce tyreoperoksydazy (TPO), enzymu kluczowego w syntezie hormonów tarczycy
  • selen – zawarty w cząsteczkach selenoprotein, które zaangażowane są w odjodowanie T4 do T3
  • cynk – składnik białek receptorowych T3, którego niedobór zaburza wiązanie tego hormonu

Jak łatwo się domyślić, niedobór jodu, żelaza, selenu i cynku zaburza prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Dieta osób z chorobą Hashimoto powinna być zatem bogata w pokarmy, które są źródłem tych składników mineralnych.

10 podstawowych zaleceń dietetycznych w chorobie Hashimoto

Dzięki prawidłowo zbilansowanej diecie, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników, istnieje możliwość spowolnienia procesu zapalnego choroby Hashimoto, wsparcia stosowanej farmakoterapii, a także uzyskania korzystnego wpływu na samopoczucie pacjenta.

Do najważniejszych zaleceń dietetycznych zaliczamy:

  1. regularne spożywanie 4–5 posiłków, opartych na prostych, świeżych i nieprzetworzonych produktach
  2. dostarczanie składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tarczycy: jodu, selenu, cynku, witaminy D, B12 i witamin przeciwutleniających
  3. niestosowanie zbyt restrykcyjnej i niskotłuszczowej diety, co może powodować zmniejszenie aktywności tarczycy
  4. spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w nierafinowanych olejach roślinnych, pestkach i nasionach
  5. wybór węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym
  6. dostarczanie błonnika pokarmowego pochodzącego głównie z warzyw i owoców
  7. rozważenie zastosowania diety eliminującej potencjalne alergeny pokarmowe, np. gluten i/lub nabiał
  8. ograniczenie w diecie wyrobów cukierniczych, produktów i dań wysoko przetworzonych oraz napojów gazowanych i słodzonych
  9. spożywanie w umiarkowanych ilościach produktów zawierających substancje goitrogenne
  10. w przypadku niedoborów składników mineralnych i witamin rozważenie ich suplementacji

Opracowano na podstawie:

  1. Dieta w chorobach autoimmunologicznych, red. M. Gałęcka, Warszawa 2017.
  2. Zakrzewska E., Zegan M., Michota-Katulska E., Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2015; 48 (2): 117–127.