Czego szukasz?

Autoimmunologia
Wróć
Wróć
test text

Cukrzyca a COVID-19

Utworzone przez Małgorzata Kozłowska
Pomiar cukru z palca Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Objawy infekcji SARS-CoV-2

W wielu przypadkach zakażenie SARS-CoV-2 łatwo pomylić z tzw. „przeziębieniem”. Jednak u części chorych przebieg infekcji jest ciężki i wiążę się z koniecznością hospitalizacji, w celu zapewnienia m.in. tlenoterapii. W skrajnych przypadkach istnieje również konieczność opieki na oddziale intensywnej terapii. Wiadomo już, że na przebieg infekcji nowym koronawirusem duży wpływ ma m.in. wiek pacjenta oraz występowanie schorzeń współistniejących, takich jak np. cukrzyca.

CoviDIAB – o projekcie

W celu zbadania zależności pomiędzy cukrzycą a przebiegiem zakażenia SARS-CoV-2 powstał projekt CoviDIAB. Okazuje się, że choroba COVID-19 powoduje nie tylko gorsze rokowania u pacjentów z cukrzycą, ale także może być czynnikiem inicjującym rozwój cukrzycy typu 2.

W ramach projektu opracowano specjalny rejestr dla pacjentów, którzy przeszli infekcję SARS-CoV-2 i u których doszło do rozwoju cukrzycy typu 2. Zebrane dane pozwolą na poznanie skali problemu i dokładnego przebiegu rozwoju cukrzycy po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2 w przeszłości. Badacze mają na celu również ustalenie, jak skutecznie monitorować i leczyć takich pacjentów oraz czy zaburzenia metabolizmu węglowodanów z czasem mijają.

Jak wygląda przebieg COVID-19 u osób z cukrzycą?

Jak wskazują dotychczasowe analizy osoby chore na cukrzycę, u których rozpoznano COVID-19, cierpią z powodu powikłań, takich jak np. kwasica ketonowa, czyli inaczej zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. U ok. 20-30% pacjentów z tej grupy, zakażenie SARS-CoV-2 zakończyło się zgonem.