Czego szukasz?

Zakażenia intymne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Samopobranie, czyli let’s take a selfie!

Utworzone przez Sandra Góral
kobieta w majtkach z lupą Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Na całym świecie z roku na rok infekcje przenoszone drogą płciową (ang. sexually transmitted infections, STI) są niestety coraz bardziej powszechne. Na szczęście coraz częściej wykonuje się też badania w ich kierunku. Choć na co dzień często nie zdajemy sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie za sobą seksualne wyzwolenie, powrót infekcji intymnych stał się faktem. Koncentrując się wyłącznie na zabezpieczeniu się przed ciążą, zapominamy jednak o innych, nieprzyjemnych skutkach seksu, zwłaszcza z nieznanym partnerem. Choroby z grupy STI są uporczywe, ale w większości przypadków całkowicie wyleczalne.

Kluczem do sukcesu jest zastosowanie szybkiej i dokładnej metody diagnostycznej opartej o techniki biologii molekularnej umożliwiającej równoczesne oznaczenie wielu patogenów przenoszonych drogą płciową.

Testy w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową są wykonywane z wykorzystaniem wymazów z miejsc potencjalnie zakażonych, czyli z miejsc intymnych.

W przypadku mężczyzn pobranie jest stosunkowo proste i wymaz może być pobrany samodzielnie. Kobietom zaleca się pobranie wymazu u ginekologa lub położnej. Istnieje także możliwość samodzielnego pobrania materiału przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonej szczoteczki.

Self-collecting, czyli samopobranie, jest popularną metodą wykonywania testów przesiewowych pod kątem STI na całym świecie. Kobiety rozpoczynają diagnostykę od szybkiego skriningu, który mogą wykonać bez interwencji specjalisty. Doświadczenie pokazuje, że często jest to przyczyna odkładania w czasie, czy nawet rezygnacji z wykonania badania. Dlaczego? Ponieważ wizyta u specjalisty wiąże się z koniecznością rozmowy na wstydliwy temat, skrępowaniem i niejednokrotnie z dodatkowymi kosztami.

Za pomocą specjalnie zaprojektowanej szczoteczki Evalyn®Brush każda kobieta w prosty, szybki i bezbolesny sposób może sama, w zaciszu domowym pobrać materiał z pochwy do badania w kierunku infekcji intymnych. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i skuteczna.

Opracowano na podstawie:

  1. www.roversmedicaldevices.com
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4409059/#!po=19.2308
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3545397/?report=reader