Czego szukasz?

Autoimmunologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Światowy Dzień Cukrzycy

Utworzone przez Małgorzata Kozłowska
Pomiar cukru z palca Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) to obchodzone corocznie 14 listopada międzynarodowe święto. Zostało ono ustanowione w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 70. rocznicę odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga. W roku 2006 Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, która miała na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy.

Wzrost zachorowań na cukrzycę

Już ponad 10 lat temu cukrzyca została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Od 1980 r. do 2018 r. niemal czterokrotnie wzrosła na świecie zachorowalność na cukrzycę – z 108 mln do ponad 415 mln- wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Szacuje sie, że do roku 2035 ta liczba może wzrosnąć do ponad 600 mln. Dodatkowo każdego roku liczba osób z cukrzycą rośnie średnio o 2,5%. W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3,5 mln osób. Co więcej, nawet kilkaset tysięcy osób nie wie, że na nią choruje!  Niezdiagnozowana i nieleczona cukrzyca może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet do śmierci. Prof. Juleen R. Zierath, prezes Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego (EASD) powiedziała n a konferencji prasowej, że „Choroba ta jest jednym z największych wyzwań w medycynie”.

Właściwe rozpoznanie typu choroby umożliwia zastosowanie optymalnego leczenia

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Doktor Julią Kulczycką z Laboratorium Immunologii i Transplantologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku na temat możliwości diagnostycznych w rozpoznaniu cukrzycy.