Choroby autoimmunizacyjne jeszcze do niedawna były uznawane za schorzenia bardzo rzadkie, niemalże tajemnicze. Obecnie pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą autoimmunizacyjną zdarzają się coraz częściej. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat wykrywalność chorób autoimmunizacyjnych wzrosła niemal trzykrotnie. Diagnostyka nie jest jednak łatwa i często potrzeba wielu badań, wielu lekarzy, a nawet wielu lat, by postawić prawidłowe rozpoznanie.
Co wyróżnia choroby autoimmunizacyjne na tle pozostałych? Niewątpliwie jest to obecność autoprzeciwciał. U podłoża rozwoju tego typu schorzeń leży nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na tkanki własnego organizmu. W wyniku pomyłki układ immunologiczny uznaje zdrowe komórki, tkanki i narządy za obce i atakuje je. Proces ten powoduje występowanie różnorodnych objawów, często dotyczących różnych tkanek. Choroby autoimmunizacyjne zwykle nie mają jasno określonych, specyficznych wyłącznie dla siebie objawów, co dodatkowo może utrudniać postawienie rozpoznania.
Poniżej przedstawione są objawy, które można uznać za niepokojące, szczególnie w przypadku, kiedy występują jednocześnie:
- ból, osłabienie lub drżenie mięśni, ból stawów
- spadek masy ciała, problemy ze snem, nadwrażliwość na ciepło lub tachykardia
- nawracające wysypki lub pokrzywka, nadwrażliwość na słońce, wysypka na twarzy w kształcie motyla
- trudności z koncentracją/skupieniem
- stałe poczucie zmęczenia, wzrost masy ciała lub nietolerancja zimna
- zwiększone wypadanie włosów, białe plamy na skórze lub w jamie ustnej
- bóle brzucha, stolec z obecnością krwi lub śluzu, biegunki, owrzodzenie jamy ustnej
- suchość oczu, ust lub skóry
- drętwienie lub mrowienie w dłoniach bądź stopach
- powtarzające się poronienia lub zwiększona krzepliwość krwi
Jeżeli masz podejrzenie, że cierpisz na chorobę autoimmunizacyjną, zgłoś się do lekarza lub skorzystaj z wyszukiwarki laboratoriów na naszej stronie – znajdziesz tam placówkę, w której wykonasz badania w kierunku wybranej choroby.
Opracowano na podstawie: https://www.amymyersmd.com/2017/06/10-signs-you-have-an-autoimmune-disease-and-how-to-reverse-it/