Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Badania kliniczne w walce z nowym koronawirusem

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Badania kliniczne w walce z nowym koronawirusem Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Agencja Badań Medycznych (ABM) oraz Ministerstwo Zdrowia podjęły decyzję o finansowym wsparciu badań klinicznych mających na celu walkę z pandemią COVID-19. W ramach tzw. szybkiej ścieżki nawet 50 milionów złotych może trafić do zespołów badawczych, które spełniają określone zasady: https://abm.gov.pl/pl/aktualnosci/314,AKTUALIZACJA-Agencja-Badan-Medycznych-uruchamia-dodatkowe-srodki-na-opracowanie-.html. Pierwsze środki trafiły już do wybranych grup naukowców.

Terapia chorych na COVID-19 z zastosowaniem osocza ozdrowieńców

Na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu pod kierownictwem prof. dr. hab. Grzegorza Mazura prowadzone są badania nad możliwością zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19. Dotychczasowe doniesienia naukowe sugerują, że osoby, które przeszły infekcję i wyzdrowiały, produkują przeciwciała neutralizujące koronawirusa SARS-CoV-2. Ich przetoczenie do organizmu chorej osoby może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Badacze chcą ocenić różnicę w odpowiedzi układu odpornościowego u osób chorujących bezobjawowo oraz u ozdrowieńców, którzy mieli objawy choroby COVID-19. Dzięki projektowi możliwa będzie również ocena bezpieczeństwa i skuteczności takiego leczenia.

Identyfikacja osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19

Z kolei na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku pod kierownictwem prof. dr. hab. Marcina Moniuszki trwają prace nad opracowaniem aplikacji przeznaczonej dla lekarzy, którzy zajmują się pacjentami chorymi na COVID-19. Po wprowadzeniu do niej odpowiednich danych na temat stanu klinicznego pacjenta możliwa będzie identyfikacja osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg zakażenia. Zastosowanie systemu informatycznego w czasie pandemii może pomóc m.in. we właściwym dysponowaniu zasobami szpitalnymi i kierowaniu lżejszych przypadków choroby do izolacji w warunkach domowych, a w dalszej kolejności w zidentyfikowaniu markerów genetycznych odpowiedzialnych za stopień narażenia na ciężki przebieg infekcji. Uzyskane dane umożliwią dokładną analizę statystyczną pacjentów.

Opracowanie szybkich testów kasetkowych

Grupa naukowców ze start-upu SensDx pracuje nad stworzeniem szybkich testów przesiewowych stosowanych do skriningu ludzi w dużych węzłach komunikacyjnych, takich jak lotniska czy przejścia graniczne. Szybka identyfikacja osób zarażonych jest istotna dla zahamowania rozprzestrzeniania się epidemii.

Określenie skali problemu wczesnych powikłań po COVID-19

Naukowcy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej są autorami projektu, który ma na celu oszacowanie skali problemu wczesnych powikłań po COVID-19. Według badaczy zapobieganie chorobom, które występują jako powikłania zakażenia SARS-CoV-2, i szybkie ich leczenie są kluczowe w walce z pandemią.