Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Grupa krwi a przebieg COVID-19

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Grupa krwi a przebieg COVID-19 Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Wiemy już, że wiele osób przechodzi infekcję SARS-CoV-2 bardzo łagodnie lub nie odczuwa żadnych symptomów infekcji, podczas gdy u innych rozwija się ciężka postać COVID-19. Brak wiedzy na temat czynników ryzyka, które mogą decydować o przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, skłonił naukowców do przeprowadzenia ciekawych analiz. W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”, wzięło udział ponad 1900 ciężko chorych na COVID-19 z Hiszpanii i Włoch, a grupę kontrolną stanowiło 2300 zdrowych osób. W celu identyfikacji potencjalnych czynników genetycznych, decydujących o zachorowaniu na COVID-19, przeanalizowano cały genom uczestników eksperymentu.

Czy grupa krwi wpływa na możliwość zachorowania na COVID-19

Wyniki przeprowadzonej analizy okazały się zaskakujące: osoby, które mają grupę krwi A, mają wyższe ryzyko zachorowania na COVID-19 i jest ono nawet o 45% wyższe w stosunku do osób z inną grupą krwi. Ponadto, grupa krwi A zwiększa również ryzyko poważnych objawów infekcji. Najniższe ryzyko zachorowania dotyczy osób, które mają grupę krwi 0. Zauważono, że grupa krwi 0 wydaje się stanowić czynnik chroniący przed zakażeniem SARS-CoV-2. Naukowcy tłumaczą, że „geny kontrolujące grupę krwi wpływają również na struktury powierzchniowe komórek, co z kolei może wpływać na zdolność wirusa do infekowania tych komórek”. Warto zaznaczyć, że grupa krwi ma wpływ na ryzyko rozwoju zakrzepów, a jednym z ciężkich objawów COVID-19 jest ich powstawanie, co może stanowić zagrożenie życia pacjenta.

Niezbędne dalsze badania

Naukowcy współpracujący przy tym eksperymencie podkreślają, że badania zostały przeprowadzone w krótkim czasie, w związku z tym niezbędna jest ich kontynuacja. W planach jest wykonanie bardziej szczegółowych testów, które będą uwzględniały np. grupy etniczne. Pozyskane w wyniku planowanych badań informacje mogą mieć ogromne znaczenie w projektowaniu leków lub szczepionek przeciw COVID-19.

Opracowano na podstawie: https://euroimmun.pl/blog/zwiazek-pomiedzy-grupa-krwi-a-ryzykiem-zachorowania-na-covid-19/