Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Objawy

Objawy gruźlicy mogą różnić się w zależności od rodzaju gruźlicy i etapu choroby. Gruźlica może występować w postaci aktywnej (objawowej) lub latentnej (bezobjawowej).

Najczęstsze objawy w zależności od postaci gruźlicy:

Gruźlica płucna

Gruźlica płucna charakteryzuje się kaszlem trwającym dłużej niż 8 tygodni, z czasem prowadzącym do odkrztuszania plwociny, często o charakterze ropnym. U niektórych pacjentów z zaawansowaną gruźlicą płucną dochodzi do krwioplucia i pojawia się duszność.

 • Gruźlica prosówkowa – gruźlica płucna może powodować powstawanie małych, ziarnistych nacieków w tkance płucnej, które wyglądają podobnie do ziaren prosa i są widoczne w badaniu RTG. Te nacieki są wynikiem reakcji organizmu na infekcję gruźliczą. Charakterystycznymi objawami są wysoka gorączka i duszność. Choroba często ma ciężki przebieg.

Gruźlica pozapłucna

 • Gruźlica opłucnej (czyli błony pokrywającej płuca, wyścielającej od wewnątrz klatkę piersiową) – obecność prątków gruźlicy powoduje gromadzenie płynów w opłucnej. Chory ma wysoką gorączkę, kaszel, zwykle pojawia się duszność oraz ból w klatce piersiowej, nasilający się podczas oddychania.
 • Gruźlica węzłów chłonnych – prowadzi zwykle do powiększenia węzłów chłonnych. Początkowo są one twarde, a po pewnym czasie dochodzi do zmiany ich struktury – stają się miękkie i tworzą się przetoki, a ropna wydzielina przedostaje się na zewnątrz.
 • Gruźlica układu moczowo-płciowego – charakteryzuje się częstym oddawaniem moczu, któremu towarzyszy ból. U kobiet może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, u mężczyzn do zapalenia gruczołu krokowego lub najądrzy. Często prowadzi do bezpłodności.
 • Gruźlica kości i stawów – długo nie powoduje żadnych objawów. Po pewnym czasie prowadzi do obrzęku i ograniczenia ruchomości zajętych obszarów. Najczęściej dotyczy odcinków krzyżowego i piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa. Nieleczona może skutkować nawet jego złamaniem.
 • Gruźlica ośrodkowego układu nerwowego – występuje głównie u dzieci. Do pierwszych symptomów należą uczucie zmęczenia, senność i gorączka. Z czasem dochodzi do zaburzeń świadomości, nudności, wymiotów, bólu głowy, niedowładów i drgawek. Prowadzi często do uszkodzenia nerwów czaszkowych i zaburzeń krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego.
 • Gruźlica układu pokarmowego – do najczęstszych objawów należą gorączka, wymioty, biegunka, ból brzucha oraz utrata masy ciała.

W Polsce inne postacie gruźlicy pozapłucnej występują rzadko, jednak należy pamiętać, że gruźlica może zająć każdy narząd.


Opracowano na podstawie:

 1. Korzeniewska-Koseła M. et al., Gruźlica i choroby układu oddechowego w Polsce w 2022 roku, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, 2023.
 2. Augustynowicz-Kopeć E. et al., Mikrobiologiczna diagnostyka gruźlicy oraz zasady ochrony pacjentów i pracowników przed zakażeniami wywołanymi prątkami gruźlicy, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, 2013.
 3. Augustynowicz-Kopeć E. et al., Zalecenia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania, leczenia i zapobiegania gruźlicy u dorosłych i dzieci, Pneumonologia i Alergologia Polska, 2013.
 4. https://www.who.int/health-topics/tuberculosis#tab=tab_1 (dostęp: 05.02.2024).
 5. Grzelewska-Rzymowska I. et al., Gruźlica, 2021.
 6. Van Crevel R. et al., Innate Immunity to Mycobacterium tuberculosis, American Society for Microbiology, 2002; 15 (2), https://doi.org/10.1128/cmr.15.2.294-309.2002.