Termin „choroby tropikalne” obejmuje grupę chorób zakaźnych, które – jak sugeruje nazwa – pochodzą z regionów o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Nasuwa się więc pytanie, czy choroby tropikalne występują tylko w tropikach. Odpowiedź brzmi: nie, mogą one występować również na innych obszarach, np. na skutek transmisji przez podróżnych.
Choroby tropikalne są stosunkowo nowym problemem, ale zapadalność na nie szybko wzrasta
W ostatnich latach przeważały duże epidemie powodowane przez wirusy przenoszone przez komary, takie jak wirus zika, denga i chikungunya. Wirusy te zazwyczaj powodują infekcje przebiegające z gorączką oraz niespecyficznymi objawami grypopodobnymi. W późniejszym okresie rozwoju choroby mogą wystąpić poważne powikłania, np. zapalenie mózgu czy krwotok wewnętrzny.
Choroby tropikalne bywają wywoływane również przez pasożyty, np. tasiemce (z rodzaju Echinococcus), zarodźce (z rodzaju Plasmodium) lub przywry (z rodzaju Schistosoma). Objawy chorób pasożytniczych są bardzo zmienne i czasami występują po miesiącach lub latach od momentu zakażenia.
Diagnostyka chorób tropikalnych jest szczególnym wyzwaniem
W ciągu ostatnich lat zaobserwowano, że wiele wirusów i innych patogenów rozprzestrzeniło się na całym świecie, wprowadzając nowe choroby do wcześniej niedotkniętych nimi regionów. W związku z tym diagnostyka chorób tropikalnych jest słabo rozwinięta. Częstym problemem jest brak odpowiednich testów, które byłyby dostępne komercyjnie. W diagnostyce chorób tropikalnych ogromne znaczenie mają badania w kierunku swoistych przeciwciał. Są one przydatne m.in. w przypadku turystów, którzy wrócili z wycieczki do obszarów endemicznych. Firma EUROIMMUN oferuje szeroką gamę produktów do oznaczania swoistych przeciwciał przeciwko wielu patogenom. Nasza strona została stworzona z myślą o pacjentach, szukających laboratorium, w którym można wykonać testy na choroby tropikalne.