Komary to najbardziej śmiercionośne organizmy na świecie! Przenosząc choroby tropikalne (np. dengę, zikę czy czikungunię), co roku przyczyniają się do śmierci ok. 830 tys. ludzi. Powszechne strategie zwalczania komarów obejmują m.in. metody chemiczne i biologiczne. Opryski chemiczne często są niebezpieczne, gdyż oddziałują nie tylko na komary, ale również na pożyteczne dla środowiska owady i organizmy wodne. Metody biologiczne polegają m.in. na stosowaniu preparatów mikrobiologicznych lub zarybianiu zbiorników wodnych gatunkami ryb, które odżywiają się larwami komarów.
Nowatorska metoda ograniczania liczebności niebezpiecznych komarów
Na początku listopada 2017 r. Agencja Ochrony Środowiska (EPA) w USA wydała firmie MosquitoMate pozwolenie na wypuszczenie do środowiska specjalnych komarów płci męskiej, należących do gatunku Aedes albopictus, zwanych komarami ZAP, w 20 stanach oraz w Waszyngtonie. Firma MosquitoMate opracowała zdolność łączenia się w pary komarów ZAP z samicami dwóch gatunków komarów, które często przenoszą choroby – Aedes albopictus i Aedes aegypti.
Jak to działa?
Komary ZAP są wypuszczane do środowiska na początku lata, kiedy liczebność populacji naturalnie występujących komarów jest jeszcze niska. Samce komarów ZAP zaczynają rozmnażać się z samicami komarów, które są już w powietrzu. Następnie samice składają jaja, ale nie mają one zdolności wykluwania się i dzięki temu dochodzi do ograniczenia liczebności niebezpiecznych dla człowieka komarów Aedes albopictus i Aedes aegypti.
Czy to bezpieczne?
Komary ZAP nie przenoszą chorób, gdyż samce nie są zdolne do ukąszenia człowieka ani zwierzęcia. Nowa strategia zwalczania komarów wydaje się bezpieczna również dla środowiska, gdyż nie polega na stosowaniu groźnych środków chemicznych, których skład często jest szkodliwy dla fauny i flory. Komary ZAP nie mają wpływu na populację pszczół, trzmieli czy innych owadów, ale są skuteczne w ograniczaniu liczby komarów – badania prowadzone na terenie stanów Kentucky, Nowy Jork i Kalifornia w USA wykazały, że dzięki stosowaniu strategii firmy MosquitoMate populacja komarów zmniejszyła się aż o 80%.
Opracowano na podstawie: www.mosquitomate.com.