Czas inkubacji (od momentu kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 do momentu wystąpienia objawów) wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni. Przebieg zakażenia SARS-CoV-2 może być bardzo zróżnicowany – od łagodnego lub nawet bezobjawowego po bardzo ciężki, zagrażający życiu pacjenta. Około 80% zakażonych nie wymaga specjalistycznego leczenia, a infekcja przemija z czasem. Istnieje także grupa pacjentów, u których, pomimo infekcji, symptomy nie występują (zakażenie bezobjawowe).
Do najczęściej występujących objawów COVID-19 zalicza się:
Część pacjentów skarży się na bóle mięśni, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar czy biegunkę. W zależności od wariantu wirusa SARS-CoV-2 spektrum objawów może się różnić.
U części osób chorujących na COVID-19 dochodzi do rozwoju ciężkiej postaci zakażenia, co objawia się m.in. trudnościami z oddychaniem (dusznością). Zapalenie płuc spowodowane SARS-CoV-2 może prowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome, ARDS). Niekiedy pacjenci cierpią również na niewydolność wielonarządową. Do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiej postaci choroby, a nawet zgonu należą osoby:
Śmiertelność wynosi około 2,5%, ale jest ona znacznie wyższa wśród osób w podeszłym wieku oraz obciążonych chorobami przewlekłymi.
Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu i kichania. Na infekcję narażone są osoby, które mają bezpośredni kontakt z chorymi. Ponadto do zakażenia może dojść na skutek kontaktu z zanieczyszczonymi powierzchniami lub przedmiotami, gdyż wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się w aerozolach – w zależności od rodzaju powierzchni – od kilku godzin do kilku dni. Przeniesienie wirusa z powierzchni lub przedmiotu do ust, oczu bądź nosa może skutkować rozwojem zakażenia.
Opracowano na podstawie: