Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Sanatoria w czasach pandemii – czy trzeba wykonać test na koronawirusa

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Sanatoria w czasach pandemii – czy trzeba wykonać test na koronawirusa Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Od 15 czerwca zostały wznowione turnusy lecznicze w ośrodkach uzdrowiskowych. Z uwagi na panującą obecnie pandemię COVID-19 zasady pobytu w sanatoriach uległy zmianie. Każdy, kto wybiera się na leczenie uzdrowiskowe, musi przedstawić negatywny wynik testu genetycznego w kierunku obecności nowego koronawirusa.

Kto może zostać skierowany do sanatorium

Pacjenci, którzy przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce byli w sanatorium i w trakcie turnusu powrócili do domu, mogą dokończyć leczenie w wymiarze dni, które nie zostały pierwotnie zrealizowane. W takiej sytuacji uzdrowisko kontaktuje się z kuracjuszem i ustala dogodny termin (pobyt musi zostać zrealizowany przed październikiem bieżącego roku). Osoby, które miały wyznaczony czas leczenia w uzdrowisku w trakcie trwania społecznej kwarantanny i zwróciły skierowanie do swojego oddziału NFZ, otrzymają nowy termin. Skierowania za niezrealizowane turnusy lecznicze w terminie od 14 marca do 14 czerwca należy odesłać do właściwego oddziału NFZ do końca lipca bieżącego roku.

Gdzie wykonać test na obecność koronawirusa przed pobytem w sanatorium

Każdy pacjent, który otrzyma informację o planowanym pobycie w sanatorium, dostanie wiadomość od NFZ na temat konieczności wykonania testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Będzie ona zawierała szczegóły dotyczące miejsca i godziny pobrania materiału do badań, który stanowi wymaz z nosogardła. Test jest refundowany przez NFZ. Warunkiem wyjazdu do sanatorium jest otrzymanie negatywnego wyniku testu, który należy wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu. O wyniku badania pacjent informowany jest telefonicznie przez właściwe uzdrowisko nie później niż 2 dni przed planowanym przyjazdem. W przypadku dodatkowych pytań warto skontaktować się z bezpłatną infolinią NFZ pod numerem: 800 190 590.

Co w przypadku otrzymania dodatniego wyniku testu

Pacjenci, który otrzymają dodani wynik testu na obecność SARS-CoV-2, nie mogą rozpocząć leczenia w uzdrowisku, a ponadto zostaną skierowani na obowiązkową kwarantannę. W sytuacji otrzymania pozytywnego wyniku, czyli wykrycia zakażenia SARS-CoV-2, warto rozważyć wykonanie diagnostyki u członków rodziny, np. w przypadku zamieszkiwania w tym samym domu lub u osób z ryzykiem rozwoju ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Test w kierunku nowego koronawirusa można wykonać bez skierowania od lekarza. Właściwe laboratorium, które oferuje tego typu diagnostykę laboratoryjną, można znaleźć w wyszukiwarce na górze strony. Wystarczy podać nazwę swojego miasta lub miejscowości, a w wynikach wyszukiwania otrzymuje się adresy 3 najbliżej położonych laboratoriów diagnostycznych. Trzeba pamiętać, że wyniki testów zawsze należy konsultować z lekarzem, który podczas interpretacji wyników uwzględnia również objawy kliniczne oraz inne czynniki.

Opracowano na podstawie: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/wyjazd-do-sanatorium-odpowiadamy-na-najczesciej-zadawane-pytania,407.html.