Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Australia: pandemia COVID-19 oczami mieszkańców

Utworzone przez Milena Górska
Maseczka z flagą USA Czytanie zajmuje ok. 4 min
Czytanie zajmuje ok. 4 min
Spis treści:

Wywiad z Heleną – emerytowaną nauczycielką, mieszkanką Canberry

Jaka jest sytuacja epidemiologiczna w Australii? Czy było dużo przypadków COVID-19? Czy był wprowadzony czasowy lockdown?

Na dzień 16 lipca 2020 roku w Australii odnotowano 10 810 przypadków COVID-19 i 113 zgonów. Mieszkam w Canberze na terenie Australijskiego Terytorium Stołecznego (ACT). Tutejsza populacja liczy 457 330 osób. Mieliśmy 113 przypadków COVID-19 i 3 zgony. Przez miesiąc w ACT nie było nowych przypadków COVID-19 – do 3 lipca, kiedy to czteroosobowa rodzina odwiedziła Melbourne i wróciła zakażona SARS-CoV-2. Obecnie przebywają oni na kwarantannie i nie zarejestrowano kolejnych przypadków.

Australia Zachodnia, Australia Południowa, Tasmania i Terytorium Północne są wolne od COVID-19. Queensland właśnie otworzył swoje granice, ale mieszkańcy Wiktorii nie mają do niego wstępu. Wiktoria, głównie Melbourne, miała bowiem drugą falę przypadków COVID-19 i granice tego stanu są obecnie zamknięte. 17 lipca Wiktoria miała 417 nowych przypadków. To najwyższa liczba w ciągu jednego dnia jak do tej pory. Wiele testów jest wykonywanych w Nowej Południowej Walii. Niedawno jedna osoba, podróżująca z Melbourne do Sydney, była zainfekowana i zakaziła 30 osób. Mieszkańcy Nowej Południowej Walii są bardzo zaniepokojeni. Policja i wojsko kontrolują granice stanu – za jej przekroczenie grożą wysokie grzywny lub kara więzienia.

Jakie są obecnie ograniczenia w codziennym życiu mieszkańców i turystów?

Australia ma 6 stanów i dwa terytoria – każdy ma swój własny rząd. Rząd federalny jest odpowiedzialny za całą Australię. Na okres 6 tygodni w całym kraju wprowadzono obowiązkowy lockdown. Wszyscy musieli zostać w domu – mogli robić tylko podstawowe zakupy, ale dozwolona była aktywność fizyczna na dworze. Do pracy mogły iść jedynie osoby wykonujące zawody kluczowe dla funkcjonowania gospodarki i życia społecznego. Szkoły zostały zamknięte, a uczniowie uczą się zdalnie. Osoby powyżej 65. roku życia proszono, aby nie opuszczały swoich domów, ponieważ zostały zakwalifikowane jako grupa wysokiego ryzyka.

Po 6 tygodniach blokady rządy stanowe powoli zaczęły zdejmować ograniczenia. To one podejmują wszystkie decyzje dotyczące obostrzeń.

Rząd stanu Wiktoria ponownie zablokował Melbourne, ponieważ sytuacja stała się tam krytyczna. Z kolei Queensland dopiero co otworzył swoje granice.

Przebywając poza domem wszyscy zachowują dystans 1,5 metra. Restauracje, kawiarnie, kluby mogą obsługiwać ograniczoną liczbę klientów, w środku również należy zachować dystans. Podobna sytuacja jest w siłowniach. Jesteśmy zachęcani do częstej dezynfekcji rąk.

Właśnie usłyszałam, że Nowa Południowa Walia od przyszłego piątku zaostrza ograniczenia dotyczące kawiarni, barów i restauracji.

Jak teraz czują się Australijczycy? Czy obchodzi ich epidemia, czy też życie wraca do normy?

Większość Australijczyków obawia się COVID-19 i nie chce ponownego lockdownu. Młodzi ludzie w wieku od 18 do 35 lat zachowują się często nieodpowiedzialnie i nie przestrzegają restrykcji. Drugi wybuch epidemii w Melbourne rozpoczął się nielegalnym marszem protestacyjnym Black Lives Matter. Trzy osoby uczestniczące w marszu były nosicielami SARS-CoV-2 i przyczyniły się do ponownego wzrostu zachorowań.

Czy wie Pani, jakie testy są wykonywane w Australii?

Testy na COVID-19 są bezpłatne, a w całym kraju jest wiele miejsc, gdzie można poddać się badaniu. Jeśli masz objawy, jesteś proszony o wykonanie testu. W Melbourne i Sydney jest ich wykonywanych bardzo dużo. Od 1 stycznia w Australii przebadano łącznie 1 226 000 osób.

Czy granice Australii są otwarte? Czy osoby przyjeżdżające do kraju są poddawane kwarantannie?

COVID-19 został przywieziony do Australii przez ludzi przybywających samolotami i statkami wycieczkowymi. Największą epidemię wywołali pasażerowie liniowca Ruby Princess. Obecnie do Australii mogą przylecieć jedynie powracający mieszkańcy. Tygodniowo pozwalamy na powrót do kraju 4000 Australijczyków. Muszą oni poddać się obowiązkowej kwarantannie w hotelu przez 14 dni. Każdy musi poddać się kwarantannie w hotelu na własny koszt. Ten wydatek dla podróżującego został wprowadzony niedawno. Wcześniej rząd płacił za kwarantannę w hotelu.

Australia jest obecnie zamknięta dla turystów i statków wycieczkowych, a także dla biznesmenów itp. Nie przewidujemy wpuszczenia turystów do połowy 2021 roku.

Co Pani myśli o sytuacji, w której wszyscy obecnie żyjemy?

Jestem zdenerwowana, że niektórzy ludzie nie traktowali poważnie COVID-19 i teraz mamy drugą falę w Melbourne. Młodzi ludzie wciąż organizują imprezy, w których uczestniczy wiele osób niezachowujących dystansu społecznego. Teraz za takie zachowania grozi kara grzywny.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Milena Górska