Światowy Dzień Zapalenia Mózgu
Aż 78% ludzi na całym świecie nie wie, czym jest zapalenie mózgu. Aby zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby, 22 lutego ustanowiono Światowym Dniem Zapalenia Mózgu. Jest to szczególny dzień, w którym pacjenci i rodziny osób dotkniętych zapaleniem mózgu spotykają się, aby wspierać się i informować o dostępnych metodach diagnostyki i leczenia tego schorzenia.
Zapalenie mózgu – fakty
- Zapalenie mózgu jest stanem zapalnym mózgu – destrukcyjnym stanem neurologicznym.
- Każdy może być dotknięty zapaleniem mózgu niezależnie od wieku, płci lub pochodzenia.
- Każdego roku 500 000 dzieci i dorosłych zapada na zapalenie mózgu, czyli jedna osoba na minutę.
- Objawy zapalenia mózgu są różne, ale mogą przypominać grypę lub ból głowy, senność, drgawki, nietypowe zachowanie, niemożność mówienia lub kontrolowania ruchów.
- Przebyta choroba może mieć konsekwencje w postaci nabytych uszkodzeń mózgu, które prowadzą do epilepsji, zmęczenia, zaburzeń poznawczych, problemów z pamięcią i osobowością.
Zapalenie mózgu – akcja w mediach społecznościowych
Zachęca się, by każdy, kto chciałby wyrazić solidarność z pacjentami dotkniętymi tą chorobą, 22 lutego założył coś czerwonego („wear something red for WED”) i zamieścił swoje selfie w mediach społecznościowych z hashtagiem #RED4WED.
My również wspieramy chorych z zapaleniem mózgu! Dołącz do nas w sprawie zwiększania świadomości na temat tej choroby w Światowy Dzień Zapalenia Mózgu w piątek 22 lutego. Masz moc, by pomóc nam dokonać zmian i uratować czyjeś życie.
Opracowano na podstawie: https://www.encephalitis.info/pages/category/wed2019