Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Gdzie wykonać i ile kosztuje test na koronawirusa

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Mapa koronawirus Czytanie zajmuje ok. 5 min
Czytanie zajmuje ok. 5 min
Spis treści:

W tym roku w okresie jesienno-zimowym spodziewamy się jednoczesnego występowania przypadków COVID-19 i infekcji grypopodobnych. Rozwój pandemii w Polsce zależy w głównej mierze od zdyscyplinowania Polaków i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Z powodu braku specyficznych objawów zakażeń SARS-CoV-2 rozpoznanie infekcji wyłącznie na podstawie obrazu klinicznego pacjenta jest niemożliwe. Jedyny pewny sposób potwierdzenia COVID-19 to wykonanie odpowiednich testów na koronawirusa w laboratorium.

Jakie są różnice pomiędzy testami na koronawirusa 

Pacjenci często zastanawiają się, gdzie wykonać i ile kosztuje test na koronawirusa. Na rynku dostępne są testy genetyczne, czyli molekularne RT-PCR, oraz badania serologiczne, czyli testy na przeciwciała przeciwko nowemu koronawirusowi. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do diagnostyki infekcji SARS-CoV-2 powinno się stosować testy molekularne, które w wymazie pobranym od pacjenta wykrywają materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. Należy pamiętać, że testy genetyczne na koronawirusa SARS-CoV-2 wykazują najwyższą dokładność (czyli największą czułość) między 7. a 14. dniem od kontaktu z wirusem. Jest to już zwykle czas występowania u pacjenta pierwszych objawów zakażenia. Z kolei badania przeciwciał zwykle wykonują osoby, u których nie został zrobiony test genetyczny, a od prawdopodobnego kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 upłynęły co najmniej 2–3 tygodnie. Testy te nie służą zatem do bezpośredniego wykrywania wirusa. Obecność przeciwciał przeciwko nowemu koronawirusowi w próbce krwi pacjenta jest dowodem zetknięcia się z wirusem.

Jak otrzymać skierowanie od lekarza na badanie na koronawirusa

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w przypadku wystąpienia niepokojących objawów pacjent powinien skontaktować się w pierwszej kolejności z lekarzem POZ, czyli lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W zależności od rodzaju zgłaszanych objawów lekarz POZ może skierować pacjenta na izolację domową lub na badanie na koronawirusa, czyli rekomendowany test genetyczny RT-PCR. Jeśli po wykonaniu badania fizykalnego albo podczas teleporady lekarz stwierdzi u pacjenta następujące objawy: temperaturę ciała powyżej 38°C, kaszel i duszności oraz utratę węchu lub smaku, może wypisać skierowanie na test genetyczny na nowego koronawirusa. Następnie pacjent musi sprawdzić, gdzie wykona test na koronawirusa. Systematycznie przybywa laboratoriów, w których można zrobić bezpłatnie badanie w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Pełna lista dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Ile kosztuje test na koronawirusa

Zlecenie badania w kierunku COVID-19 przez lekarza POZ jest finansowane przez NFZ, co oznacza, że zostanie ono wykonane bezpłatnie i pacjent nie musi sprawdzać, ile kosztuje test na koronawirusa. Jeśli jednak nie otrzymaliśmy skierowania, możliwe jest wykonanie odpłatnie zarówno testów serologicznych, jak i genetycznych. W przypadku testów genetycznych trzeba się przygotować na spory wydatek. Koszt testu genetycznego na koronawirusa to 400–500 złotych. Wysoka cena testu genetycznego na koronawirusa wynika m.in. ze skomplikowanej procedury, wymagającej zastosowania specjalistycznych urządzeń oraz konieczności przeszkolenia personelu laboratorium w zakresie metody RT-PCR. Również koszt odczynników jest wysoki w porównaniu z innymi analizami laboratoryjnymi, co podnosi cenę samego badania na koronawirusa. Testy genetyczne na koronawirusa jednoznacznie wskazują na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, jeśli otrzymamy pozytywny wynik badania.

Jaka jest cena za badanie przeciwciał przeciwko koronawirusowi

Na rynku diagnostycznym dostępne są testy serologiczne, które stanowią dopełnienie rekomendowanej metody diagnostycznej, czyli testu genetycznego na koronawirusa (RT-PCR). Jednymi z najpopularniejszych są te oparte na metodzie immunoenzymatycznej – w skrócie: ELISA, np. test EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 ELISA. Badanie przeciwciał jest znacznie tańsze w porównaniu z testami molekularnymi. Jest to spowodowane powszechnością metody i krótszym czasem wykonania badania. W przypadku profesjonalnych testów ELISA średnia cena za badanie przeciwciał przeciwko koronawirusowi wynosi 150–200 złotych. Bardziej opłaca się od razu wybrać 2 testy dla 2 klas przeciwciał, np. IgA i IgG, wtedy w pakiecie zapłacimy mniej.

Gdzie wykonać test na koronawirusa prywatnie i ile kosztuje

Prywatne badanie na koronawirusa może zrobić sobie każdy. Laboratoria wykonujące testy na koronawirusa, zarówno badania genetyczne, jak i serologiczne, możemy znaleźć, korzystając z wyszukiwarki widocznej na tej stronie. Wyszukiwarka umożliwia szybkie i łatwe znalezienie placówki medycznej, w której można zrobić prywatnie test na koronawirusa. Aby dowiedzieć się, gdzie wykonać test na koronawirusa, wystarczy podać nazwę swojego miasta lub miejscowości, a w wynikach wyszukiwania pojawiają się adresy 3 najbliżej położonych laboratoriów diagnostycznych. Warto skontaktować się bezpośrednio z wybranym laboratorium i dowiedzieć się, ile kosztuje test na koronawirusa. Ważne jest, aby otrzymane wyniki testów na koronawirusa bezwzględnie skonsultować z lekarzem.

Jak wykonać test na koronawirusa

Warto pamiętać, że badanie genetyczne na koronawirusa nie zawsze można wykonać od ręki. Trzeba się umówić na pobranie wymazu, niejednokrotnie także wypełnić wcześniej ankietę online. W przypadku badania przeciwciał na koronawirusa pobierana jest krew, więc na zrobienie badania można się zdecydować nawet podczas rutynowej kontroli lub przy okazji wykonywania innych badań w laboratorium.