Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

10 mitów dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2

Utworzone przez Aleksandra Świgut
10 mitów dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 Czytanie zajmuje ok. 4 min
Czytanie zajmuje ok. 4 min
Spis treści:

Obecnie w sieci i telewizji przeważają wiadomości na temat choroby COVID-19, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za trwającą pandemię i miliony infekcji na całym świecie. Niestety, pośród rzetelnych informacji popartych badaniami pojawiają się także teorie spiskowe i liczne mity, co prowadzi do powszechnej dezinformacji. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity na temat koronawirusa.

MIT 1. Rozpylanie chloru lub alkoholu na skórę dezaktywuje koronawirusa w organizmie

Zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w czasie pandemii należy dbać o szczególną higienę rąk. Do mycia dłoni powinno się stosować mydło lub środki do dezynfekcji zawierające co najmniej 60% alkoholu. Niektórzy idą o krok dalej i używają alkoholu lub chloru do dezynfekcji całego ciała. Tego typu środki przeznaczone są do czyszczenia powierzchni. Na skórze mogą spowodować poważne obrażenia i nie dezaktywują koronawirusa w organizmie.

MIT 2. Nowy koronawirus zagraża tylko osobom dorosłym

Wirus SARS-CoV-2, podobnie jak inne ludzkie koronawirusy, może spowodować infekcję u ludzi w każdym wieku. Jak dotąd większość przypadków zachorowania na COVID-19 dotyczyła osób dorosłych, jednak dzieci są często „cichymi” nosicielami wirusa i mogą być źródłem infekcji członków swoich rodzin. Dostępne dane wskazują, że u najmłodszych objawy są zwykle bardzo łagodne lub mogą w ogóle nie występować. Osoby w podeszłym wieku oraz z współistniejącymi chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie, są z kolei bardziej narożne na ciężki przebieg choroby COVID-19.

MIT 3. Zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać koronawirusa

Obecnie nie ma dowodów, które wskazują na ryzyko zakażeń wirusem SARS-CoV-2 pośród psów i kotów. Wirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową z człowieka na człowieka. Nie odnotowano przypadków zarażenia się człowieka od zwierzęcia domowego.

MIT 4. Suszarki do rąk dezaktywują koronawirusa

Suszarki do rąk nie dezaktywują koronawirusa. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć dzięki unikaniu zatłoczonych miejsc oraz właściwej higienie rąk.

MIT 5. Zakażenie jest możliwe, dopiero gdy przebywamy z chorą osobą przez co najmniej 10 minut

Im dłużej trwa kontakt z osobą zarażoną nowym patogenem, tym większe prawdopodobieństwo infekcji. Nie jest jednak określone, że narażenie na kontakt z wirusem SARS-CoV-2 musi trwać co najmniej 10 minut.

MIT 6. Stosowanie wybielacza do płukania ust lub roztworu soli do nosa chroni przed koronawirusem

Wybielacz stosowany do płukania ust nie zmniejsza ryzyka zachorowania na COVID-19. Jest to substancja żrąca, która może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Nie ma również dowodów na to, że płukanie nosa roztworem soli chroni przed infekcjami dróg oddechowych. Niektóre badania sugerują, że ta technika może zmniejszyć objawy ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, ale nie stwierdzono jej roli ochronnej przed zakażeniem nowym koronawirusem.

MIT 7. Skanery termiczne mogą diagnozować koronawirusa

Skanery termiczne wykrywają, czy ktoś ma gorączkę. Może być ona jednak spowodowana także przez inne czynniki niż SARS-CoV-2. Ponadto objawy choroby COVID-19, w tym również gorączka, zwykle pojawiają się kilka dni po zakażeniu.

MIT 8. Czosnek i inne domowe środki mogą chronić przed koronawirusem

Niektóre badania sugerują, że czosnek może spowolnić rozwój pewnych gatunków bakterii, jednak COVID-19 jest wywoływany przez wirusa i nie ma dowodów na to, że spożywanie tego warzywa chroni przed infekcją SARS-CoV-2. Dotyczy to również witaminy C czy olejków eterycznych.

MIT 9. Paczki wysyłane z Chin oraz technologia mobilna 5G mogą wpływać na szybkie rozprzestrzenianie się wirusa

Istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 za pośrednictwem paczek z Chin, które docierają w różne krańce świata w przeciągu kilku dni, a nawet tygodni, i są przechowywane w różnych temperaturach otoczenia. Inna teoria spiskowa wskazuje, że wprowadzana w niektórych rejonach świata technologia mobilna 5G jest odpowiedzialna za szybkie roznoszenie nowego koronawirusa za sprawą sygnałów elektromagnetycznych. Eksperci obalają oba mity.

MIT 10. Wirus SARS-CoV-2 powstał w laboratorium w Chinach

Pomimo internetowych teorii spiskowych nie ma dowodów potwierdzających informację, że nowy patogen powstał w laboratorium w Chinach. Ostatnie badania naukowe wskazują, iż wirus SARS-CoV-2 powstał na naturalnej drodze ewolucji.

Opracowano na podstawie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/coronavirus-myths-explored