Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Reakcje krzyżowe w alergologii – cz. 9: Lipokaliny

Utworzone przez Michał Podkalicki
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 7) Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Lipokaliny to rodzina białek szeroko rozpowszechnionych w świecie roślin, zwierząt oraz bakterii. Największe znaczenie pod kątem alergii mają lipokaliny ssaków, które są głównie białkami wydzielniczymi i pełnią funkcje zapachowe. Wiążą również niektóre feromony.

Obecne są przede wszystkim w łupieżu zwierzęcym, ślinie oraz moczu zwierząt posiadających sierść i z wyjątkiem beta-laktoglobuliny, która jest alergenem pokarmowym występującym w mleku, należą do grupy alergenów wziewnych.

Największe stężenia lipokalin obserwowane są w miejscach, gdzie bezpośrednio przebywają zwierzęta, jednak z łatwością przenoszone są one drogą powietrzną do odległych miejsc. Podobieństwo w budowie lipokalin pochodzących od różnych gatunków ssaków może sięgać nawet 67% i być przyczyną reakcji krzyżowych. U osób uczulonych na lipokaliny ssaków możemy spodziewać się krzyżowej reakcji na sierść kota, psa, myszy, szczura, świnki morskiej, chomika, królika, krowy czy konia.

Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 7)

Opracowano na podstawie: EAACI Mollecullar Allergology User’s Guide, European Academy of Allergy and Clinical Immunology 2016.