Niebezpieczny gatunek komara tygrysiego (Aedes albopictus) początkowo występował wyłącznie w Azji Południowo-Wschodniej. Globalne ocieplenie, które w ostatnich latach zaczynamy wyraźnie odczuwać, przyczynia się do ekspansji tych groźnych owadów na południe Europy. Komar tygrysi znalazł już warunki do rozwoju m.in. we Francji i Chorwacji.
„Lokalne” choroby tropikalne
W dalszym ciągu zdecydowana większość odnotowywanych w Europie przypadków chorób tropikalnych jest skutkiem zawleczenia zakażenia z krajów o gorącym klimacie. Dochodzi do tego głównie na skutek coraz popularniejszych egzotycznych wycieczek turystycznych, m.in. do Tajlandii. Pojawienie się komarów tygrysich na naszym kontynencie ma jednak wpływ na rozprzestrzenianie się infekcji, np. gorączki denga. Zdarza się, że dochodzi do lokalnych transmisji zakażenia, co oznacza, że dotyczą one osób, które przed zachorowaniem nie opuszczały swojego miejsca zamieszkania. W 2018 r. taka sytuacja miała miejsce we Francji, gdzie odnotowano dwa przypadki dengi spowodowane różnymi serotypami wirusa.
Jak wygląda sytuacja w Polsce
Wszystkie przypadki dengi do tej pory zdiagnozowane w Polsce były zaimportowane z regionów o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Komar tygrysi nie występuje w naszym kraju, ale istnieją przesłanki ku temu, by sądzić, że sytuacja ta ulegnie zmianie, jeśli nie podejmiemy pilnych działań mających na celu zahamowanie zmian klimatu.
Globalne ocieplenie, lokalne zmiany
Oczywiście główną pracę w celu przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu powinni wykonywać politycy, którzy mają największy wpływ na globalne zmiany, ale należy pamiętać, że każdy może indywidualnie przyczyniać się do ograniczenia postępu ocieplenia klimatu.
Co możesz zrobić dla planety? Oto najprostsze zmiany:
- Oszczędzaj na dojazdach! Korzystaj z komunikacji miejskiej lub podróżuj samochodem z innymi pasażerami (dostępne są już specjalne aplikacje na telefon ułatwiające poszukiwanie współpasażerów).
- Gaś światło, kiedy go nie potrzebujesz! Wymień tradycyjne żarówki na diody LED – ta prosta zmiana może przyczynić się do zaoszczędzenia nawet 85% kosztów energii w domu.
- Jedz mniej mięsa! Według Martina Schaltzera z Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu przemysłowe hodowle zwierząt odpowiadają za ok. 14,5% emisji gazów cieplarnianych, a to więcej niż cały transport! Wszystkie samochody, samoloty, statki i autobusy na świecie odpowiadają za ok. 13% emisji.
- Unikaj plastiku! Planując zakupy, zabierz ze sobą do sklepu torby wielorazowego użytku i nie korzystaj z foliówek.
- Segreguj śmieci, bo wyselekcjonowane odpady są wartościowymi surowcami wtórnymi, które po odpowiednim przetworzeniu otrzymują drugie życie.
Opracowano na podstawie:
- https://www.prawo.pl/biznes/ogromne-korzysci-plynace-z-segregacji-odpadow,160018.html.
- https://smoglab.pl/nasze-wybory-kulinarne-maja-znaczenie-naukowcy-dieta-wege-pomoze-powstrzymac-zmiane-klimatu/.
- https://oko.press/goraczka-krwotoczna-puka-do-europy-ekspansja-choroby-to-efekt-ocieplania-sie-klimatu/.