Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Zaburzenia psychiczne po przechorowaniu COVID-19

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Zaburzenia psychiczne Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Najnowsze badania naukowe sugerują, że przechorowanie COVID-19 u części pacjentów powoduje wystąpienie zaburzeń psychicznych, w tym lęku, depresji i bezsenności. Co więcej, naukowcy są zdania, że u niektórych ozdrowieńców stwierdza się pogorszenie zdolności poznawczych.

COVID-19 może powodować występowanie zaburzeń psychicznych

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzili badania z udziałem 62 tysięcy osób, które chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Uzyskane informacje porównywano z danymi dotyczącymi osób chorujących na grypę sezonową, kamicę nerkową oraz złamania kości. W ciągu trzech miesięcy po przejściu COVID-19 zaburzenia psychiczne występujące pierwszy raz zaobserwowano aż u 18% pacjentów! W analogicznym okresie zaburzenia psychiczne wystąpiły po raz pierwszy u 13% pacjentów po przejściu grypy oraz 12,7% pacjentów, którzy mieli złamania kości.

COVID-19 może również spowodować ponowne wystąpienie wcześniej istniejących zaburzeń. Takie przypadki odnotowano u 5,8% pacjentów.

Zespół stresu pourazowego po COVID-19?

Wśród najczęściej wykrywanych zaburzeń psychicznych u pacjentów chorujących na COVID-19, grypę sezonową, kamicę nerkową oraz złamania kości są zaburzenia lękowe, w tym zespół stresu pourazowego. Główny autor badania, prof. Paul Harrison z Uniwersytetu Oksfordzkiego, podkreśla, że „pacjenci, którzy przebyli COVID-19, są bardziej zagrożeni chorobami psychicznymi”, a problem dotyczy również osób, które nie były poddane hospitalizacji.

Doktor Michael Bloomfield z University College London uważa, że występujące u pacjentów zaburzenia mogą wynikać zarówno z samego przebiegu COVID-19, jak i z silnego przeżycia związanego z zachorowaniem.

Pandemia COVID-19 nadal trwa, nieustannie słyszymy o nowych zakażeniach oraz zgonach w wyniku tej choroby. Część osób wymaga hospitalizacji i intensywnej opieki medycznej. Niestety w mediach i w Internecie wciąż szerzone są fake newsy, które wprowadzają chaos i dezinformację. Wskutek tego, pomimo upływu kolejnych miesięcy, niepokój związany z nowym koronawirusem w społeczeństwie wciąż rośnie.