Wariant Delta (B1.617.2) wirusa SARS-CoV-2, nazywany inaczej indyjskim, został uznany za jeden z najgroźniejszych wariantów, które zostały dotychczas scharakteryzowane. Według najnowszych danych infekcje wywoływane przez wariant Delta zwiększają dwukrotnie ryzyko hospitalizacji w porównaniu z wariantem Alfa (tzw. wariant brytyjski). Niedawno pojawiły się doniesienia o odmianie Delta Plus, w której zidentyfikowano dodatkowo mutację K417N, wskazującą na jeszcze wyższą zjadliwość wirusa. Wariant Delta SARS-CoV-2 wykrywany jest obecnie na wszystkich kontynentach i dominuje w Europie. W Polsce pierwsze przypadki zakażeń wariantem Delta odnotowano w maju 2021 roku, a obecnie odpowiada on za 100% przypadków zakażeń w naszym kraju.
Czy szczepienie jest skuteczne w przypadku wariantu Delta
W obliczu czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce wiele osób zadaje sobie pytanie, czy obecne szczepienia zadziałają w stosunku do wariantu Delta. Według danych przekazanych przez Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ang. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) skuteczność szczepień w przypadku wariantu Delta może być niższa w zapobieganiu infekcji SARS-CoV-2, ale nadal jest bardzo wysoka w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom z powodu COVID-19!
Podsumowanie
Wariant Delta SARS-CoV-2 jest obecnie w kręgu zainteresowań większości naukowców na całym świecie. Jak wiadomo SARS-CoV-2 cechuje się bardzo szybkim tempem mutacji i nie wiadomo jaka będzie skuteczność szczepionek wobec nowo powstałych wariantów. Stąd bardzo ważne jest prowadzenie szeroko zakrojonych badań, które na bieżąco będą odpowiadały na pytanie, czy nowe warianty SARS-CoV-2 stanowią realne zagrożenie dla osób zaszczepionych.
Opracowano na podstawie: