Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

7 chorób, które może spowodować ukąszenie komara

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Komar Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Komary to trudni przeciwnicy, przed którymi ciężko się uchronić, bo niestety doskonale czują się w towarzystwie człowieka. Mimo niewielkich rozmiarów śmiało można je zaliczyć do najbardziej niebezpiecznych owadów – oczywiście z powodu wirusów, które przenoszą na człowieka.

Komary są aktywne zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy oraz „czują się” bardzo komfortowo na terenie zamieszkałym przez człowieka. Przedstawiciele komara egipskiego (Aedes aegypti) są znacznie mniejsi od innych komarów, osiągają wielkość ok. 3–4 milimetrów. Posiadają oznakowanie w kształcie liry na tułowiu i białe pierścienie na odnóżach. Jedynie samice komara odżywiają się ludzką krwią, która służy im jako źródło energii podczas dojrzewania jaj. Samice składają jaja w małych, czystych zbiornikach wodnych. Nawet najmniejsza kałuża, puste wiadro czy stara opona stanowią wystarczające siedlisko dla rozwoju komarów. Komary egipskie gryzą zazwyczaj rankiem lub późnym popołudniem, a jako miejsce ukąszenia preferują dolne części nóg i okolice kostek.

Jeśli wybieracie się na egzotyczne wakacje, pamiętajcie o profilaktyce antykomarowej: stosujcie repelenty, zakrywajcie ciało, a do spania wybierajcie miejsca wyposażone w moskitiery!