Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Produkcja szczepionki przeciwko COVID-19 w liściach tytoniu

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Produkcja szczepionki przeciwko COVID-19 w liściach tytoniu Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Od czasu ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia pandemii COVID-19 nieustannie trwają prace nad poznaniem nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Mimo wprowadzenia licznych obostrzeń, nakazu zachowania dystansu społecznego, zamknięcia wielu miejsc pracy i placówek edukacyjnych coraz częściej słyszymy, że wirus zostanie z nami już na zawsze. Według niektórych specjalistów samoistnie nie zniknie z naszej populacji i tylko opracowanie skutecznej szczepionki może pomóc w zahamowaniu jego rozprzestrzeniania się na całym świecie. Od początku pandemii wiele firm biotechnologicznych pracuje nad produkcją szczepionki przeciwko COVID-19.

Innowacyjny pomysł na szczepionkę

Wiele szczepionek posiada w swym składzie bakterie lub wirusy, które są atenuowane, co oznacza, że zawarte w nich mikroorganizmy pozbawione zostały zjadliwości (nie są chorobotwórcze). Do klasycznej produkcji szczepionek atenuowanych używa się jaj kurzych. Kanadyjska firma Medicago, która należy m.in. do koncernu tytoniowego Philip Morris, pracuje nad wykorzystaniem rośliny Nicotiana benthamiana do produkcji białek wirusa SARS-CoV-2. Innowacyjny pomysł na produkcję szczepionki opiera się na metodzie polegającej na wprowadzeniu wektora zawierającego gen kodujący białko wirusa do organizmu rozwiniętej rośliny. Następnie gen ten nie ulega integracji z genomem roślinnym, ale korzysta z jej aparatu ekspresji genów do szybkiej produkcji dużych ilości kodowanego białka wirusa. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest produkcja nawet kilku gramów białka wirusa na 1 kg biomasy w ciągu dwóch tygodni. Następnie z zebranej biomasy należy wyizolować i oczyścić właściwe białko.

Produkowane w ten sposób szczepionki mają kilka zalet w porównaniu z tymi otrzymywanymi klasycznie. Między innymi wymagane zaplecze produkcyjne jest mniej skomplikowane, a koszty produkcji mogą być niższe. Ponadto takie szczepionki są bezpieczniejsze, ponieważ nie niosą ryzyka powrotu wirusa do formy zjadliwej, a zanieczyszczenie ich patogenami odzwierzęcymi lub ludzkimi właściwie nie jest możliwe.

Jeśli badania przedkliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 wypadną pozytywnie, kanadyjska firma planuje rozpoczęcie badań klinicznych latem 2020.