Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Omikron – nowy wariant wirusa SARS-CoV-2

Utworzone przez Barbara Pawłowska
warianty koronawirusa Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

11 listopada w Botswanie odkryto nowy wariant B.1.1.529 wirusa SARS-CoV-2. Mimo szybkiej reakcji międzynarodowych ekspertów, m.in. zawieszenia niektórych połączeń lotniczych i wzmożonej kontroli na lotniskach, kilka dni później pojawił się w Europie. Zgodnie z przyjętą nomenklaturą otrzymał on nazwę kolejnej litery alfabetu greckiego – Omikron. Nowy wariant wydaje się być wysoce zakaźny i łatwo rozprzestrzenia się w powietrzu. Przyporządkowano go do „wariantów budzących obawy” (variant of concern – VOC). Częste mutacje leżą w naturze koronawirusów, a ten wariant ma ich ponad 50, w tym 30 w samym białku kolca i 10 w obrębie domeny wiążącej receptor.

Omikron wywołał duże poruszenie w mediach. Pamiętajmy, że potrzeba czasu, by ustalić jego wpływ na przebieg zachorowania na COVID-19 i skuteczność szczepień. Jednakże na podstawie dotychczasowych obserwacji wydaje się, że nowy wariant koronawirusa charakteryzuje się łagodnymi objawami: najczęściej wymienia się bardzo silne zmęczenie, bóle głowy i drapanie w gardle.

Na razie nie ma potwierdzonych przypadków w Polsce (stan wiedzy na 01.12.2021 r.).

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.ndtv.com/india-news/covid-19-b-1-1-529-5-things-to-know-about-new-coronavirus-variant-b-1-529-2625381
  2. https://www.nature.com/articles/d41586-021-03552-w
  3. https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,wariant-omikron—zle-i-dobre-wiadomosci,artykul,64100559.html?utm_source=www.medonet.pl_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs