Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Ogromne wsparcie badań nad chorobami tropikalnymi

Utworzone przez Barbara Pawłowska
nauka Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Jeden z ośrodków naukowych w Szkocji, Uniwersytet w Dundee, otrzymał 13,6 mln funtów na rzecz badań nad najbardziej wyniszczającymi chorobami na świecie. Pieniądze przyznane przez międzynarodową fundację charytatywną Wellcome zostaną wykorzystane na utworzenie nowego ośrodka badawczego na tym uniwersytecie.

Naukowcy będą tam pracować nad znalezieniem skutecznych leków na „zaniedbane” choroby, takie jak malaria, gruźlica i leiszmanioza. Są to choroby, które każdego roku powodują setki tysięcy zgonów.

Profesor Paul Wyatt, dyrektor nowo utworzonego Wellcome Centre for Anti-Infectives Research (WCAIR), powiedział, że finansowanie

„będzie oznaczać, że możemy rozszerzyć naszą międzynarodową współpracę, katalizować nowe projekty i zapewnić środki na prowadzenie szkoleń w zakresie leków dla naukowców z krajów, w których te choroby są endemiczne… Istnieje pilna potrzeba znalezienia nowych metod leczenia chorób, w przypadku których wzrasta oporność na stare leki; stoimy na czele globalnego wysiłku ukierunkowanego na odkrycie nowych środków leczniczych, a to dodatkowe finansowanie wzmocni nas w tych działaniach”.

W ubiegłym roku naukowcy z Dundee zajmujący się poszukiwaniem nowych leków ogłosili odkrycie związku przeciwmalarycznego, który ma potencjał w leczeniu pacjentów z malarią już przy użyciu pojedynczej dawki.

Dyrektor Wellcome dr Jeremy Farrar powiedział:

„Centra naukowe Wellcome odgrywają szczególną rolę w globalnym ekosystemie badawczym: tworzą miejsca, w których naukowcy mogą się rozwijać i prowadzić wiodące na świecie badania. W Wellcome wierzymy w długoterminowe wsparcie dla nauki opartej na odkryciach, a centra Wellcome są wyjątkowym środowiskiem dla badaczy, którzy pogłębiają naszą wiedzę na temat podstaw biologii, badają kontekst społeczny i kulturowy medycyny oraz przyspieszają wprowadzanie zmian do praktyki klinicznej”.

Finansowanie WCAIR jest częścią inwestycji o wartości 118 mln funtów zaplanowanej przez fundację Wellcome na pięć najbliższych lat.

Pozostałe centra naukowe Wellcome w Szkocji znajdują się na uniwersytetach w Glasgow i Edynburgu.