Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Schistosomatoza

Schistosomatoza to ostra, przewlekła choroba pasożytnicza, wywoływana przez jeden z sześciu gatunków przywry z rodzaju Schistosoma. Jest szeroko rozpowszechniona na obszarach tropikalnych i subtropikalnych, szczególnie w biednych społecznościach bez dostępu do czystej wody pitnej i odpowiedniej infrastruktury sanitarnej.

Jaja przywr są przenoszone przez zainfekowanych żywicieli ostatecznych (ssaki, w tym ludzie) w kale lub w moczu. W wodzie z jaj wylęgają się larwy, które atakują słodkowodne ślimaki. W żywicielach pośrednich rozmnażają się bezpłciowo. Larwy wnikają do ciała żywiciela ostatecznego, np. człowieka kąpiącego się w zainfekowanym zbiorniku wodnym, poprzez skórę. W jego organizmie rozwijają się w dorosłe przywry. Dorosłe osobniki żyją w naczyniach krwionośnych, gdzie samice uwalniają jaja. Niektóre z jaj są wydalane z organizmu wraz z kałem lub moczem, aby kontynuować cykl życiowy pasożyta. Inne zatrzymują się w tkankach ciała, powodując reakcje immunologiczne i postępujące uszkodzenia narządów.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organisation, WHO) na całym świecie ponad 250 milionów ludzi jest zakażonych przez Schistosoma spp., z czego 201,5 miliona mieszka w Afryce.

Objawy

Ostra faza schistosomatozy objawia się pokrzywką na skórze, gorączką, obrzękami, biegunką, zapaleniem oskrzeli i/lub wątroby, pojawiają się także nacieki eozynofilowe w płucach, jak również powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych.

W tkance łącznej, w wyniku reakcji immunologicznych na antygeny jaj pasożyta, rozwijają się ziarniniaki, co prowadzi do uszkodzenia organów, powstawania zwłóknień oraz zaburzeń krążenia. Tak rozwija się chroniczna schistosomatoza pęcherza moczowego, jelit, płuc i mózgu. Dodatkowo mogą pojawić się guzy złośliwe, takie jak rak wątroby, pęcherza moczowego i odbytnicy. Choroba ta może również wywołać owrzodzenia narządów płciowych oraz inne długotrwałe nieodwracalne powikłania, w tym niepłodność.

Szacuje się, że liczba zgonów z powodu schistosomatozy wynosi globalnie około 11 tysięcy rocznie.

Diagnostyka

Diagnostyka laboratoryjna Schistosoma jest czasochłonna. Jaja można wykryć za pomocą mikroskopu w kale lub moczu, jednak potrzebne jest kilkukrotne pobieranie próbek. Możliwe jest również wykrywanie przeciwciał klasy IgG metodą immunofluorescencji pośredniej z użyciem mrożonych skrawków dojrzałej przywry jako antygenu i/lub metodą ELISA z oczyszczonymi antygenami dorosłego pasożyta lub jaj albo też rekombinowanymi antygenami. Zastosowanie metod immunofluorescencji pośredniej i ELISA pozwala na postawienie pewnej diagnozy w przypadkach podejrzenia afrykańskiej schistosomatozy jelitowej. Badania przeciwciał we krwi są szczególnie przydatne podczas 3-miesięcznego tzw. okresu prepatentnego, czyli czasu pomiędzy wniknięciem larwy do organizmu a pojawieniem się jaj w kale lub moczu.

Leczenie i profilaktyka

Strategia WHO koncentruje się na zmniejszaniu zachorowań poprzez okresowe, ukierunkowane leczenie prazykwantelem populacji dotkniętych chorobą, zwiększanie dostępu do wody pitnej, poprawę higieny sanitarnej, edukację społeczności i zmianę ich zachowań oraz tępienie ślimaków.

Szczepionka przeciwko schistosomatozie nie jest dostępna, jednakże prowadzone są eksperymenty na zwierzętach, które mają szansę w przyszłości uchronić ludzi przed zakażeniem.


Opracowano na podstawie:

  1. McManus D.P. et al., Schistosomiasis, Nature Reviews, Disease Primers 2018; 4 (13), https://doi.org/10.1038/ s41572-018-0013-8.
  2. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/schistosomiasis (dostęp: 16.02.2024).
  3. Nelwan M.L. et al., Schistosomiasis: Life Cycle, Diagnosis, and Control, Current Therapeutic Research 2019; 91: 5–9, https://doi.org/10.1016/j.curtheres.2019.06.001 0011-393X.