Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Ogólnopolska konferencja boreliozowa (Dźwirzyno, 10–11.10.2019)

Utworzone przez Patryk Matuszek
zespół EUROIMMUN na konferencji Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

W dniach 10–11.10.2019 roku w Dźwirzynie odbyła się „Ogólnopolska konferencja boreliozowa”. Jej patronem naukowym był Pan Profesor Miłosz Parczewski z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a diamentowym sponsorem wydarzenia – firma EUROIMMUN Polska Sp. z o.o.

W trakcie dwóch dni omówione zostały różne zagadnienia związane z szeroko pojętą problematyką chorób odkleszczowych. Zaprezentowane wykłady obejmowały m.in. ciekawe informacje o samych sprawcach problemu – kleszczach. Od Pana Profesora Krzysztofa Solarza dowiedzieliśmy się, jak wygląda niezwykłe życie tych pajęczaków. Okazuje się, że w faunie światowej występuje aż 900 gatunków kleszczy! Bardzo ciekawe zagadnienia poruszył w trakcie swojego wykładu Pan Profesor Tomasz Wąsik, który omówił problematykę wybranych chorób wektorowych występujących w Polsce.

W drugim dniu konferencji omawiano boreliozę głównie w ujęciu klinicznym i diagnostycznym. Pan Profesor Miłosz Parczewski oraz Pani Profesor Joanna Zajkowska bardzo dokładnie omówili medyczne aspekty boreliozy i neuroboreliozy. Zaprezentowane zostały przypadki konkretnych pacjentów. Nie zabrakło również ważnego zagadnienia, jakim jest problem boreliozy wśród dzieci, który omówił Pan Doktor hab. Artur Sulik.

Ważnym i ciekawym elementem konferencji była owocna dyskusja, w której oprócz lekarzy i diagnostów wzięli udział również pacjenci. Na konferencji obecny był prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, Pan Rafał Reinfuss.