Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Koronawirus SARS-CoV-2 w kale i moczu

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Koronawirus SARS-CoV-2 w kale i moczu Czytanie zajmuje ok. 1 min
Czytanie zajmuje ok. 1 min
Spis treści:

Choć nie istnieją dowody mówiące o możliwości zakażenia się nowym koronawirusem na drodze fekalno-oralnej, chińscy naukowcy dowiedli, że wirus SARS-CoV-2 przedostaje się do jelita i może być wykrywany w kale. Z badań wynika, że obecność wirusa w próbce kału można potwierdzić wcześniej niż w wymazie z gardła. Nowy koronawirus może być wykrywany również w moczu.

Naukowcy proponują rozpoczęcie badania ścieków pod kątem obecności SARS-CoV-2. W ten sposób można by uzyskać informacje na temat tzw. cichych nosicieli w regionie oraz przewidzieć wzrost zachorowań. Większa liczba fragmentów RNA wirusa w ściekach byłaby zapowiedzią wzrostu liczby chorych. Taka informacja dałaby lekarzom czas na przygotowanie się do fali zachorowań. Tego typu badania w oczyszczalniach ścieków planowane są już na szeroką skalę w Australii i USA.

Opracowano na podstawie: https://www.medonet.pl/koronawirus,koronawirus-sars-cov-2-wykryty-w-sciekach–pomaga-namierzyc-bezobjawowych-nosicieli,artykul,38427952.html?utm_source=www.medonet.pl_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2