Czego szukasz?

Celiakia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Wywiad z Małgorzatą Źródlak, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej [wideo]

Utworzone przez Małgorzata Nieżychowska
Małgorzata Źródlak i Małgorzata Nieżychowska Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Niedawno odwiedziliśmy panią Małgorzatę Źródlak w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym przy ul. Villardczyków na warszawskich Kabatach. Po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy, jak działa i iloma sprawami zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Okazało się, że jest to nie tylko miejsce wykonywania prac biurowych umożliwiających sprawne działanie Stowarzyszenia, ale także punkt udzielania porad dietetycznych pacjentom. A to wszystko dzięki determinacji 15 osób.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – wywiad z założycielką

Podczas tej wizyty powstał wywiad o historii, działaniach i celach Stowarzyszenia. W rozmowie poruszyliśmy m.in. kwestię nadawania produktom spożywczym znaku „Przekreślonego Kłosa” (4:31). Czy wiedzieliście, że Stowarzyszenie zajmuje się nadzorowaniem całego procesu, w tym audytowaniem zakładów produkcyjnych? Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia osoby będące na diecie bezglutenowej mogą bez obaw stołować się w restauracjach należących do programu Menu bez glutenu. Kolejnym dużym osiągnięciem jest wydanie przez Episkopat Polski noty, dzięki której w każdym kościele w Polsce może być dostępna komunia bezglutenowa (5:25). W wywiadzie poruszyliśmy także kwestie finansowe. Pani Prezes podkreślała, jak istotne znaczenie dla funkcjonowania Stowarzyszenia stanowi kwota uzbierana ze środków przekazywanych co roku z tytułu 1% podatku (10:26).

Stowarzyszeniu serdecznie gratulujemy przyznania nagrody Złoty OTIS 2018, która jest jednoznacznym wyrazem zaufania środowiska medycznego i potwierdza, jak potrzebna jest taka organizacja – nie tylko pacjentom, ale także lekarzom i dietetykom. Z niecierpliwością czekamy na Gluten Free EXPO w ramach Międzynarodowego Dnia Celiakii.

Zapisz się do Stowarzyszenia

By dołączyć do czterotysięcznego grona członków, wystarczy wypełnić poniższy formularz i wysłać go pocztą tradycyjną lub elektroniczną (podpisany skan):

Dzięki członkostwu zyskasz darmowy wstęp na wszystkie imprezy i konferencje organizowane przez Stowarzyszenie. Otrzymasz także bezpłatnie drukowane materiały. Składka członkowska to tylko 30 zł rocznie!

Nawet jeśli nie jesteś członkiem tej organizacji, serdecznie zapraszamy na prężnie działającą stronę www.celiakia.pl oraz fanpage. Serdecznie polecamy najnowszy numer „Bez Glutenu”. Tym razem bardzo dużo uwagi poświęcono ciąży i macierzyństwu na diecie bezglutenowej.