Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 umożliwią stopniowe otwarcie gospodarki i powrót do normalności. Wielu z nadzieją wyczekuje wakacji i swobodnego podróżowania. Niektóre państwa już zezwoliły na przekraczanie swoich granic bez konieczności wykonywania testów PCR przed przyjazdem, ale tylko w przypadku osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Jak potwierdzić szczepienie przeciwko COVID-19
Informacja o przyjęciu szczepienia przeciwko COVID-19 znajduje się w e-Karcie Szczepień, dostępnej w usłudze prowadzonej przez Centrum e-Zdrowia. Po otrzymaniu dwóch dawek preparatu koncernów Pfizer, Moderna lub AstraZeneca albo jednej dawki szczepionki firmy Johnson&Johnson pracownik przychodni, w której się zaszczepiliśmy, wprowadza informację do odpowiedniego systemu. Od tego momentu dostępny jest kod QR, który służy do potwierdzenia statusu Twojego szczepienia. Gdzie możemy go pobrać? Kod QR dostępny jest w aplikacji mObywatel oraz na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Można też poprosić o jego wydrukowanie w przychodni.
Jak uruchomić aplikację mObywatel
Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki niej można m.in. realizować e-recepty bez podawania numeru PESEL czy potwierdzić nabyte uprawnienia kierowcy. Aplikację można bezpłatnie pobrać na telefon komórkowy z systemem Android lub iOS. Na głównym ekranie aplikacji pojawi się możliwość dodania dokumentu. Z dostępnej listy należy wówczas wybrać „Szczepienie COVID-19”. Ważne jest, aby wcześniej upewnić się, że informacja o szczepieniu została wprowadzona do systemu IKP. Po uzyskaniu kodu QR należy sprawdzić, czy wyświetla się prawidłowo. Warto wiedzieć, że ma on swoją datę ważności, po upływie której należy pobrać nowy kod poprzez przycisk „Odśwież”. Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest na stronie rządowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/mobywatel/zaswiadczenie-potwierdzenie-szczepienia-przeciwko-covid-19.
Jak potwierdzić skuteczność swojego szczepienia przeciwko COVID-19
Najprostszym i najtańszym sposobem na sprawdzenie, czy szczepionka przeciwko COVID-19 działa, jest zbadanie poziomu specyficznych przeciwciał, które powstają w reakcji na podanie preparatu. Do monitorowania odpowiedzi poszczepiennej służy oznaczenie przeciwciał w klasie IgG. Test można wykonać już po upływie 1–2 tygodni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub po upływie około 4 tygodni od szczepienia preparatem firmy Johnson&Johnson. Warto wiedzieć, że wszystkie dostępne na rynku szczepionki przeciw COVID-19 oparte są na antygenie S wirusa SARS-CoV-2 i właśnie to białko rozpoznawane jest przez organizm osoby zaszczepionej jako obce, co powoduje powstanie specyficznych przeciwciał. W związku z tym do sprawdzenia skuteczności przyjętej szczepionki mogą służyć wyłącznie testy oparte na białku S wirusa SARS-CoV-2, które umożliwiają wykrycie przeciwciał w klasie IgG. Jaki test zatem wybrać? Na rynku dostępny jest test EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 QuantiVac ELISA IgG, który spełnia wymogi stawiane testom do monitorowania odpowiedzi poszczepiennej. Co ważne, jego wynik jest wydawany w stosowanych na całym świecie jednostkach BAU/ml. Dzięki wyszukiwarce widocznej na górze strony możesz znaleźć laboratorium, w którym wykonasz odpowiednie badanie.