Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Zalety nowoczesnej diagnostyki alergii

Utworzone przez Michał Podkalicki
Zalety nowoczesnej diagnostyki alergii kopia Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

W bieżącym numerze czasopisma medycznego „Trillium Diagnostik” (14 (3): 172–173) prof. Rudolf Gruber i dr Gabriele Egert, eksperci w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, szczegółowo opisali zalety pojedynczych rekombinowanych komponentów alergenowych, które są stosowane w nowoczesnej, molekularnej diagnostyce alergii.

Antygeny, które są pozyskiwane z naturalnych źródeł alergenowych, zawsze stanowią mieszaninę głównych i słabych alergenów oraz powszechnie niealergizujących substancji dodatkowych. Natomiast alergeny wyprodukowane metodami inżynierii genetycznej (białka rekombinowane) są dokładnie zdefiniowanymi alergenami, wolnymi od składników niealergenowych. Autorzy artykułu wykazali, że w odniesieniu do cech strukturalnych i miejsc wiążących przeciwciała IgE alergeny rekombinowane są niemal identyczne z ich naturalnymi odpowiednikami, ale znacznie łatwiejsze w standaryzacji. Dlatego też systemy testowe oparte na alergenach rekombinowanych charakteryzują się wyższą czułością oraz specyficznością, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane w testach wieloparametrowych.

Autorzy artykułu wymienili firmę EUROIMMUN jako jednego z wiodących producentów testów alergicznych opartych na pojedynczych komponentach, który oferuje wieloparametrowe profile umożliwiające specyficzną diagnostykę alergii wziewnych, pokarmowych czy alergii na jady owadów.

Kolejny artykuł na temat alergologii molekularnej jako przyszłości diagnostyki alergii został niedawno opublikowany w czasopiśmie medycznym „MedLab”.