Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Czy warto nosić maseczkę ochronną w czasie pandemii COVID-19

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Czy warto nosić maseczkę ochronną w czasie pandemii COVID-19 Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową, czyli głównie podczas kichania, mówienia i kaszlu. W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażenia SARS-CoV-2 zaleca się zachowywanie dystansu fizycznego od innych osób, a także noszenie maseczek zasłaniających usta i nos.

Sprawdź, co na temat noszenia maseczek ochronnych mówią doniesienia naukowe

W sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji na temat skuteczności noszenia maseczek ochronnych. W związku z tym warto sięgnąć do wiarygodnych źródeł, takich jak badania publikowane na łamach czasopism naukowych. W jednym z numerów czasopisma „The Lancet” zamieszczono przegląd systematyczny 44 badań obserwacyjnych nad zakażeniami SARS-CoV(-1), MERS-CoV i SARS-CoV-2, opublikowanych w latach 2003–2020. Autorzy zestawienia oceniali skuteczność zachowania dystansu fizycznego oraz stosowania maseczek i przyłbic lub gogli chroniących oczy w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2. Analizowana grupa to łącznie około 26 000 osób z 16 krajów położonych na 6 kontynentach. Wśród nich było 6500 chorych na COVID-19.

Z badań tych wynika, że:

  • istnieje ścisła zależność pomiędzy odległością od osoby zakażonej a ryzykiem transmisji patogenu – przy zachowaniu metrowego dystansu ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 maleje do 3%.
  • materiał, z którego wykonana jest maska, ma znaczenie dla skuteczności ochrony przed potencjalnym zakażeniem – maski z filtrem, wśród których najpopularniejsza jest ta z filtrem FFP2 (N95), są bardziej skuteczne od masek chirurgicznych czy kilkuwarstwowych masek z bawełny lub gazy. Maski z filtrem mogą wyeliminować nawet 90% ryzyka zakażenia, a maski chirurgiczne około 70%.
  • bardzo skuteczne w ograniczaniu transmisji wirusa są gogle i przyłbice – właściwa ochrona oczu zmniejszyła ryzyko zakażenia ok. 5-krotnie.

 

Czy warto nosić maseczkę ochronną wykonaną w warunkach domowych

W czasie pandemii COVID-19 sprawdzeniem skuteczności maseczek ochronnych zajęli się naukowcy z wielu miejsc na świecie. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone w Niemczech, gdzie odnotowano znaczący spadek liczby nowych infekcji po wprowadzeniu ogólnego obowiązku zakrywania ust i nosa. Według specjalistów z Niemiec noszenie maseczek może zmniejszyć szybkość rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2 nawet o 40–60%. Inne z badań dotyczyło transmisji infekcji SARS-CoV-2 na statku USS Theodore Roosevelt. Badanie przeprowadzone przez naukowców z amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykazało, że 81% marynarzy, którzy nie nosili osłon ust i nosa, zostało zakażonych. Wśród osób, które używały maseczek, wskaźnik ten wynosił 56%. Z kolei w Wielkiej Brytanii naukowcy sprawdzali skuteczność maseczek ochronnych wykonanych domowymi sposobami. Okazuje się, że nawet tego rodzaju ochrona przyczynia się do ograniczenia transmisji wirusa SARS-CoV-2, jeśli stosuje ją co najmniej 50% społeczeństwa.