Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Czy przed szczepieniem będzie konieczne badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2

Utworzone przez Barbara Pawłowska
koronawirus Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Czwartego marca 2021 minął rok od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Nadzieją na powrót do normalności są masowe szczepienia przeciw COVID-19, które rozpoczęły się już pod koniec grudnia 2020 roku. Wiemy jednak, że początkowy plan, zakładający sprawne i szybkie przeprowadzenie szczepień, jest utrudniony m.in. z powodu problemów z dostępnością szczepionek i ich dystrybucją. Być może zmianie ulegną zasady kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19 i w pierwszej kolejności zostaną zaszczepione osoby najbardziej narażone na infekcję, które nie ma mają przeciwciał anty-SARS-CoV-2 we krwi.

Kwalifikacja do szczepienia na podstawie badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2

Dostępne badania sugerują, że przechorowanie COVID-19 wywołuje silną odpowiedź immunologiczną. Prawdopodobnie przeciwciała w klasie IgG wytworzone w wyniku infekcji SARS-CoV-2 mogą pełnić funkcję ochronną przy kolejnym kontakcie z tym patogenem. Najnowsze wyniki badań wskazują, że przeciwciała u ozdrowieńców są obecne co najmniej przez 8 miesięcy.

W związku z tym Rada Medyczna przy Głównym Doradcy Premiera ds. COVID-19 rozważa zasadność wprowadzenia badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 na etapie kwalifikacji do szczepienia. Osoby z dodatnim wynikiem badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 zostałyby zaszczepione w dalszej kolejności. Takie podejście umożliwi zaszczepienie najpierw tych najbardziej narażonych na COVID-19.

Jak wskazuje prof. Andrzej Horban:

„Te osoby, które mają przeciwciała, mogłyby być szczepione później, a te bez nich – wcześniej (…). Jeżeli np. decydujemy się na szczepienie nauczycieli, to nauczyciel przed szczepieniem powinien być przetestowany, jeżeli ma przeciwciała, to trzeba mu powiedzieć: bardzo panu/pani dziękujemy, zapraszamy za 3 miesiące”.

Jaki test wybrać podczas kwalifikowania pacjentów do szczepień przeciw COVID-19

Wybierając test serologiczny do potwierdzenia przebycia zakażania SARS-CoV-2, najlepiej zdecydować się na badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG, ponieważ utrzymują się one najdłużej, są najbardziej dojrzałe i najlepiej rozpoznają patogen. Wykonanie testu ELISA pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy we krwi obecne są przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, które mogą stanowić prawdopodobną ochronę przed kolejnym zakażeniem nowym koronawirusem.

Wykrycie przeciwciał syntezowanych po przechorowaniu COVID-19 umożliwiają testy EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 QuantiVac ELISA IgG i EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 ELISA (IgG). Badania te pozwalają na detekcję przeciwciał w klasie IgG o właściwościach neutralizujących, skierowanych przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2, które odgrywają najważniejszą rolę w walce z COVID-19.

Nie jest jeszcze jasne, czy badania w kierunku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 na etapie kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będą konieczne, jednak za takim rozwiązaniem przemawia wiele czynników.

Opracowano na podstawie: https://euroimmun.pl/blog/nowy-pomysl-prof-a-horbana-kwalifikacja-do-szczepienia-w-oparciu-o-badania-przeciwcial-anty-sars-cov-2/.