Święta Bożego Narodzenia to czas, który zwykle spędzamy w rodzinnym gronie. W wielu przypadkach jest to jedyny moment w roku, który pozwala na spotkanie z bliskimi, rodziną i znajomymi. W tym roku w wielu rodzinach święta będą wyglądały inaczej ze względu na panującą pandemię COVID-19. Czy jest jednak szansa na bezpieczne spędzenie świąt z bliskimi?
COVID-19 a Święta Bożego Narodzenia
Wraz ze zbliżającym się czasem świątecznym coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy w tym roku jest szansa na tradycyjne spędzenie świąt w gronie rodzinnym? Rząd, biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce, przygotował rozwiązanie, które ma pozwolić na spędzenie świąt w dobie pandemii w bezpieczny sposób.
Obostrzenia na Święta Bożego Narodzenia
- Od 28 listopada do 27 grudnia zakazane jest organizowanie imprez, spotkań i zebrań. Wyjątek stanowią m.in. spotkania w małym gronie, czyli do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby organizującej imprezę lub spotkanie.
- Oprócz domowników na spotkaniu świątecznym może pojawić się dodatkowe pięć osób, jednak rządzący namawiają do spędzenia świąt w jak najmniejszym gronie.
Upraszczając: święta mogą spędzić wspólnie domownicy plus pięciu dodatkowych gości.
Co grozi za przekroczenie limitu wspólnie świętujących osób?
Zgodnie ze słowami rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza na kontrole podczas kolacji wigilijnej nie będą wysyłani policjanci ani wojskowi. Limit pięciu gości jest „twardym wskazaniem”, a więc odgórnym zaleceniem, nie zaś zakazem. Dodał jednak, że w pojedynczych przypadkach policja będzie mogła nałożyć mandat karny.
Dystans społeczny podczas Świąt Bożego Narodzenia
Świąteczna atmosfera wywołuje w nas radość m.in. dlatego, że mamy okazję spędzić czas z bliskimi, z którymi na co dzień nie mamy możliwości się spotkać. Uściski i całusy, również podczas życzeń, wydają się być w tym czasie nieodzowne. W tym roku warto jednak zrezygnować z tych czułych gestów na rzecz ciepłego uśmiechu i miłej rozmowy z zachowaniem odpowiedniego dystansu.
Na czas spotkań świątecznych powinniśmy zaopatrzyć się w maseczki, środki dezynfekujące, szczególnie zadbać o czystość i często wietrzyć pomieszczenia. Warto spotykać się poza domem na wspólnym spacerze na świeżym powietrzu.
Jak bezpiecznie spędzić Święta Bożego Narodzenia?
Na około dwa tygodnie przed świętami, jeśli planujemy spotkania z bliskimi, warto zastosować u siebie tzw. autokwarantannę. Wiąże się to z unikaniem kontaktów z innymi osobami. Należy również przestrzegać obowiązku noszenia maseczek, częstej dezynfekcji rąk i zachowania dystansu społecznego w sytuacjach, w których kontakt z obcymi jest nieunikniony. Taka strategia pozwoli nam na bezpieczne spędzenie świąt bez konieczności całkowitej rezygnacji ze spotkań w gronie najbliższych.
Testy na koronawirusa przed świętami
Dwutygodniowa autokwarantanna jest dobrym rozwiązaniem w celu zwiększenia bezpieczeństwa swoich najbliższych w trakcie spotkań rodzinnych. Nie każdy jednak może sobie na nią pozwolić i dlatego warto rozważyć wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia lub wykluczenia u siebie infekcji wirusem SARS-CoV-2. Oferta testów w laboratoriach medycznych jest bardzo szeroka i w związku z tym warto świadomie wybrać badanie, które wykonamy. Jaki test wybrać? Testy antygenowe służą do diagnostyki osób, u których występują objawy infekcji dróg oddechowych, natomiast testy RT-PCR mogą być również wykonywane u osób bezobjawowych. Należy jednak pamiętać, że wynik testu świadczy o infekcji lub jej braku w momencie pobrania wymazu do badania, dlatego po wizycie w laboratorium należy bezwzględnie poddać się autokwarantannie, by nie dopuścić do zakażenia po wykonaniu badania (wynik negatywny będzie wtedy już nieaktualny).
Testy serologiczne wykrywają specyficzne przeciwciała i służą do potwierdzenia kontaktu z wirusem, ale nie umożliwiają rozpoznania COVID-19 w momencie wykonania testu. Z badań naukowych wynika, że wiele osób przechodzi zakażenie wirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo, a powstanie przeciwciał jest jego skutkiem. Wysoki poziom przeciwciał w klasie IgG obserwuje się u ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19 i dlatego testy serologiczne są wykorzystywane m.in. do identyfikacji dawców osocza, które może być zastosowane w celach terapeutycznych u chorych w ciężkim stanie klinicznym.
Najważniejsza zasada w trakcie świąt w 2020 roku
Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy infekcji dróg oddechowych, odwołaj swoją obecność na zaplanowanych spotkaniach! Nie lekceważ kataru czy bólu gardła! COVID-19 stanowi poważne zagrożenie dla osób starszych czy schorowanych.
Opracowano na podstawie:
- https://wyborcza.pl/7,82983,26609320,dr-grzesiowski-o-bezpiecznych-swietach.html
- https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-europie,koronawirus-w-polsce-i-w-europie–boze-narodzenie-i-sylwester—restrykcje,artykul,92834230.html
- https://www.pap.pl/aktualnosci/news,764639,rzecznik-mz-ograniczenie-liczby-swiatecznych-gosci-twarde-wskazanie-jak