Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Bezpieczna Wielkanoc w dobie pandemii

Utworzone przez Barbara Pawłowska
dziewczynka w maseczce z jajkami wielkanocnymi Czytanie zajmuje ok. 4 min
Czytanie zajmuje ok. 4 min
Spis treści:

Wszyscy doskonale pamiętamy ubiegłoroczną Wielkanoc. To były pierwsze święta w dobie pandemii, które w wielu domach wyglądały zupełnie inaczej ze względu na obowiązujące obostrzenia i strach przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Niestety, w tym roku święta wielkanocne przypadają na czas walki z trzecią falą pandemii. Rząd, biorąc pod uwagę panującą obecnie sytuację epidemiologiczną w Polsce, wprowadził nowe obostrzenia. Czy istnieje jednak szansa na spędzenie bezpiecznych świąt w gronie najbliższych osób?

Nowe obostrzenia na okres wielkanocny

W sobotę 27 marca wprowadzono nowe obostrzenia, które będą obowiązywały aż do 9 kwietnia. Zostały zamknięte m.in. szkoły i przedszkola, z wyjątkiem zapewnienia opieki dla dzieci osób pracujących w opiece medycznej i służbach mundurowych, sklepy budowlane o powierzchni powyżej 2000 m2, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz wprowadzono nowe limity osób w handlu i w świątyniach – na 20 m2 przypada jedna osoba. Obiekty sportowe mogą być otwarte tylko dla zawodowych sportowców. Nadal obowiązuje zakaz organizacji i udziału w zgromadzeniach, a dodatkowo także spotkań i zebrań. Utrzymano też wcześniejsze obostrzenia, takie jak m.in. zamknięcie kin, teatrów, centrów handlowych oraz hoteli z wyjątkiem hoteli robotniczych. Rządzący zapowiadają jednak, że obostrzenia mogą zostać przedłużone, jeśli nadal będzie rosła liczba zakażeń oraz zgonów z powodu COVID-19.

Święta wielkanocne w reżimie sanitarnym

W ubiegłym roku podczas Wielkanocy obowiązywał zakaz przemieszczenia się, dlatego większość z nas pozostała w domach. W tym roku rząd nie planuje wprowadzenia podobnych zasad i będzie można spędzić święta w gronie najbliższych osób – dozwolone są spotkania w grupach do pięciu osób bez wliczania do limitu domowników oraz osób zaszczepionych. W trakcie spotkań powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa: zachować dystans społeczny, często wietrzyć pomieszczenia, zaopatrzyć się w maski ochronne oraz środki do dezynfekcji rąk.

Zadbaj o bliskich

Wciąż musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. PAMIĘTAJ! Jeśli tuż przed spotkaniem świątecznym zauważysz u siebie niepokojące objawy – gorączkę, ból gardła, osłabienie czy ból mięśni – zostań w domu. Nie narażaj zdrowia i życia bliskich. Mimo że szczepienia najstarszych już dawno wystartowały, wciąż niektórzy nie otrzymali obu dawek szczepienia przeciwko COVID-19. Dostępne dane wskazują, że są osoby, które zachorowały na COVID-19 pomiędzy 1. a 2. dawką szczepionki. Jest również grupa osób, która nie zdecydowała się na przyjęcie preparatu szczepionkowego w swojej grupie wiekowej. Jeśli jednak Twój dziadek i babcia są już bezpieczni, nie zapominaj o rodzicach i młodszych osobach. Dane wskazują, że do szpitali trafia coraz więcej osób młodych z objawami zakażenia SARS-CoV-2. Choroba COVID-19 przestała się już kojarzyć tylko z najstarszymi.

Sprawdź swoją odporność

Jeżeli zastanawiasz się, czy przebyłeś już zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wykonaj test serologiczny ELISA i poznaj swój poziom specyficznych przeciwciał. Badanie możesz wykonać również u babci i dziadka, aby sprawdzić, czy mają już przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 po otrzymaniu szczepionki. Prywatne badanie w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 może wykonać każdy. W wyszukiwarce widocznej na górze strony wystarczy w odpowiednim polu wpisać nazwę swojego miasta lub miejscowości, a w wynikach wyszukiwania pojawią się adresy trzech najbliżej położonych placówek. Badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG możesz wykonać również bez wychodzenia z domu i narażania się na kontakt z innymi ludźmi podczas wizyty w laboratorium. Za pośrednictwem strony internetowej: https://zrobbadanie.pl/ możesz zamówić zestaw testowy DBS (inaczej: badanie suchej kropli krwi) i samodzielnie w domu pobrać krew do badania.