Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Wakacje 2020 w dobie pandemii – czy konieczna będzie kwarantanna po powrocie do kraju

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Wakacje 2020 w dobie pandemii Czytanie zajmuje ok. 5 min
Czytanie zajmuje ok. 5 min
Spis treści:

Tegoroczne wakacje z pewnością będą inne od poprzednich. Jaki będzie nasz urlop w 2020 roku? Mimo że zniesiono część obostrzeń, a wiele zagranicznych kurortów czeka na turystów, niektórzy rezygnują z dalekich podróży. Czy decydując się na zagraniczny wyjazd, musimy wykonać test w kierunku koronawirusa? Czy po powrocie do domu trzeba odbyć kwarantannę?

Gdzie pojechać na wakacje

Od 13 czerwca w Polsce powrócił ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej (UE). Do odwołania pozostają jednak zamknięte zewnętrzne jej granice. Podróżujący po UE nie są już zobligowani do odbycia obowiązkowej kwarantanny po powrocie do kraju np. z urlopu. Nadal obowiązuje konieczność zachowania dystansu społecznego wynoszącego co najmniej 2 m, a tam, gdzie jest to niemożliwe, noszenie maseczek ochronnych. Z tego względu na urlop wypoczynkowy najlepiej jest wybrać miejsce z dala od tłocznych miast i tłumów turystów przybywających z różnych części kraju. Lekarze i epidemiolodzy apelują o zachowanie ostrożności w trakcie wyjazdów. Najbliższe miesiące pokażą nam, w którą stronę zmierza pandemia na świecie. Obecnie najlepiej jest nie robić długoterminowych planów wyjazdowych, tylko na bieżąco reagować na panujące warunki. Wciąż nie ma pewności, do jakich krajów będą możliwe swobodne podróże i jak dynamicznie będzie zmieniać się sytuacja epidemiologiczna na określonym obszarze. Ostatnio coraz częściej mówi się także o tzw. turystycznych korytarzach, które mają umożliwić przemieszczanie się pomiędzy krajami, gdzie epidemia jest pod kontrolą. Przed wyjazdem na urlop zagraniczny warto pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym, które obejmuje ochronę w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Jak zmieniła się branża turystyczna

Na pewno w tym sezonie, a prawdopodobnie do czasu opracowania skutecznej szczepionki, wakacje nie będą takie jak dawniej. Główny nacisk kładzie się teraz na bezpieczeństwo i zachowanie określonych zasad sanitarnych. Hotelarze i restauratorzy są zobligowani do odpowiedniego przygotowania obiektu przed przyjęciem gości. Poszczególne kraje mają opracowane własne protokoły zachowania bezpieczeństwa – m.in. w niektórych miejscach hotele przed przyjęciem gości muszą otrzymać certyfikat bezpieczeństwa, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Zalecane jest również zrezygnowanie z serwowania posiłków w formie bufetów. Dania mają być wybierane z karty i podawane klientom do stolików. W Polsce od 17 czerwca zostały wznowione loty międzynarodowe, ale ruch lotniczy uległ znacznej redukcji. Przed wejściem na pokład samolotu konieczna jest dezynfekcja rąk i zmierzenie temperatury, a w trakcie lotu należy pozostać w maseczce ochronnej. Warto przed wyjazdem do konkretnego miejsca sprawdzić, jakie obowiązują tam zasady reżimu sanitarnego, np. odnośnie do noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Zasady te mogą się nieco różnić w zależności od kraju.

Czy przed urlopem trzeba zrobić test na obecność koronawirusa

Z pewnością wielu z nas zrezygnuje z zagranicznych wakacji, jednak część osób planuje urlop poza Polską. Warto pamiętać, że w niektórych miejscach na świecie przy wjeździe należy przedstawić negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Na przykład turyści, którzy chcą odwiedzić Wyspy Kanaryjskie, muszą posiadać elektroniczny paszport zdrowia – specjalną aplikację zainstalowaną w telefonie, w której będzie dostępny wynik badania. Testy na koronawirusa zapowiedziała również Grecja. Każda wyjeżdżająca osoba podlega obowiązkowi rejestracji (Passanger Locator Form) poprzez odpowiedni formularz, który wypełnia się co najmniej 48 godzin przed wyjazdem. Dokument zawiera informacje na temat planów podróży na najbliższe 7 dni lub adres zamieszkiwania na czas urlopu. Następnie otrzymuje się wygenerowany kod QR, który pokazuje się służbom granicznym podczas przekraczania granicy z Grecją. Przed wyjazdem do tego kraju nie ma konieczności wykonywania testów na COVID-19, ale turyści mogą zostać wyrywkowo poddawani diagnostyce. Uzyskanie pozytywnego wyniku badania wiąże się z koniecznością odbycia dwutygodniowej izolacji. Z kolei podróżujący na Cypr muszą m.in. przed wejściem na pokład samolotu pokazać negatywny wynik testu genetycznego w kierunku nowego koronawirusa. Badanie to musi być wykonane nie wcześniej niż na 3 dni przed planowaną podróżą. Szczegółowe informacje na temat zasad dla każdego z państw można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Gdzie wykonać test diagnostyczny na SARS-CoV-2

Jeżeli planujesz wyjazd na wakacje do państwa, które wymaga wcześniejszego wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-CoV-2, skorzystaj z wyszukiwarki, która pomoże Ci znaleźć właściwe laboratorium medyczne. Wpisz nazwę swojej miejscowości lub miasta w pole wyszukiwarki, zaznacz, który test chcesz wykonać – serologiczny czy genetyczny – a w wyniku wyszukiwania otrzymasz adresy trzech najbliżej położonych placówek medycznych, w których wykonasz test przed podróżą.

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,wakacje-w-czasie-pandemii-koronawirusa–lekarz-radzi–czy-wyjezdzac–czy-zostac-w-domu,artykul,87849257.html
  2. https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/wakacje-podrozowanie-w-czasie-pandemii-loronawirusa-zmiany-i-zasady/gsknx0b
  3. https://rf.gov.pl/2020/06/09/wakacje-za-granica-w-dobie-koronawirusa/
  4. https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych
  5. https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych
  6. https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie