Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

Koronawirus i zapalenie mózgu

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Kobieta w maseczce Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Z obserwacji pacjentów wiemy, że zakażenie nowym koronawirusem, czyli SARS-CoV-2, objawia się gorączką i dolegliwościami związanymi z drogami oddechowymi. Czy infekcjom tym mogą towarzyszyć zaburzenia neurologiczne?

Czy nowy koronawirus może powodować zapalenie mózgu

Do objawów infekcji wywołanych przez nowy koronawirus zaliczamy gorączkę, kaszel, trudności z oddychaniem i zmęczenie. U większości pacjentów chorujących na COVID-19 (choroba, którą wywołuje SARS-CoV-2) występuje głównie gorączka, natomiast u części chorych, szczególnie u osób starszych lub cierpiących na choroby przewlekłe, rozwija się ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome, ARDS).

Pojawiają się jednak wczesne doniesienia o możliwym związku między zakażeniem SARS-CoV-2 a uszkodzeniem centralnego układu nerwowego [1]. Prasa informowała o   chorym na COVID-19 pacjencie (56-letni mężczyźnie) z Chin, u którego wykryto wirusa w płynie mózgowo-rdzeniowym [2].

Może to być powodem do niepokoju u osób, które chorowały na zapalenie mózgu, i ich rodzin. Do tej pory odnotowano bardzo niewiele doniesień o zajęciu ośrodkowego układu nerwowego w przebiegu COVID-19 i takie powikłanie nie zostało jeszcze potwierdzone. Nie wiemy, jak mogłaby rozwinąć się taka neuroinfekcja, ale wydaje się, że prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie mózgu związane z COVID-19 jest bardzo małe.

Pacjenci z chorobami mózgu a koronawirus

U pacjentów, którzy chorowali na zapalenie mózgu, funkcjonowanie układu odpornościowego może być zaburzone. Zdarza się też, że przyjmują oni leki hamujące działanie układu immunologicznego. Dobrze jest zachować czujność. Objawami COVID-19 u takich osób mogą być:

  • kaszel
  • duszność
  • normalna temperatura (gorączka może się nie pojawić)

Ale te objawy niekoniecznie oznaczają COVID-19. Symptomy takie towarzyszą również innym chorobom, np. przeziębieniu i grypie, które występują znacznie częściej.

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, należy:

  • często myć ręce mydłem i wodą (przez co najmniej 20 sekund)
  • zawsze myć ręce po powrocie do domu
  • użyć żelu dezynfekującego do rąk, jeśli mydło i woda nie są dostępne
  • zakrywać usta i nos chusteczką lub rękawem (nie rękami) podczas kaszlu lub kichania
  • zużyte chusteczki natychmiast włożyć do kosza, a następnie umyć ręce
  • starać się unikać bliskiego kontaktu z chorymi i z osobami wykazującymi objawy infekcji

Opracowano na podstawie:

  1. Mao L. et al., Neurological Manifestations of Hospitalized Patients with COVID-19 in Wuhan, China: a retrospective case series study, DOI: 10.1101/2020.02.22.20026500. Artykuł przed recenzją (peer- review).
  1. https://www.encephalitis.info/blog/coronavirus?fbclid=IwAR31nGL9YhUCLC5ppfhw-ZqW5oN47L77LP6uNU9OPV9Z5coJ6jFYO_fzYMw.