Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

USA: pandemia COVID-19 oczami mieszkańców

Utworzone przez Milena Górska
USA: pandemia COVID-19 oczami mieszkańców Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Wywiad z Małgorzatą – Revenue Managerem, mieszkanką Orlando na Florydzie

Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w USA?

Na dzień 20 lipca 2020 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 3 761 362 przypadków COVID-19. To ponad 1000 zachorowań w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców. Tak więc obecnie stan epidemii jest bardziej zaawansowany niż w okresie kwietnia czy maja.

Czy mieliście okres lockdownu? Na czym polegały obostrzenia?

Tak. Wprowadzono nakaz pozostania w domu i dozwolone było wychodzenie wyłącznie w celu załatwienia spraw niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Otwarte były tylko sklepy z żywnością i markety. Siłownie, centra handlowe, szkoły – wszystko było zamknięte.

Jakie są teraz nastroje wśród mieszkańców USA? Czy przejmują się epidemią? Czy życie powoli wraca do normalności?

Amerykanie tęsknią już za życiem z czasów przed wprowadzeniem obostrzeń. Kraj chyba jednak wrócił do dawnego stanu za szybko. Nie było i nadal nie ma obowiązku noszenia maseczek, a największym problemem stały się bary, gdzie nie noszono maseczek i nie utrzymywano dystansu. Obecnie bary na Florydzie są ponownie zamknięte.

Co robić w sytuacji podejrzenia infekcji SARS-CoV-2? Do kogo należy się zgłosić?

Jeśli masz objawy, należy przyjąć, że są to objawy COVID-19 i powinieneś zostać na kwarantannie. W wyznaczonych miejscach dostępne są darmowe badania na obecność wirusa. W przypadku problemów z oddychaniem należy się zgłosić do szpitala.

Polsce, tuż po ogłoszeniu stanu epidemii większość osób masowo ruszyła do sklepów zrobić zapasy żywności. A jak wyglądały początki pandemii w USA?

Amerykanie, jako typowo konsumpcyjny naród, natychmiast ruszyli na zakupy. W ciągu kilku dni ze sklepów zniknęły środki czystości i papier toaletowy. Obecnie wszystko się unormowało.

W trakcie pandemii wiele firm na całym świecie przeszło na zdalny tryb pracy. Jak wygląda organizacja pracy u Pani w firmie?

Podobnie jak w Europie – większość firm przeszła na tryb pracy zdalnej. Niestety, ruszyły również masowe zwolnienia.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Milena Górska