Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi zika

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi zika Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Zespół Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pracuje nad szczepionką przeciwko wirusowi zika. Ma ona być tania i bezpieczna.

Szczepionka przeciwko wirusowi zika a ryzyko namnożenia się wirusa w organizmie

Większość szczepionek bazuje na cząstkach wirusa, niosąc ryzyko zmiany szczepu niepatogennego w patogenny. Z tego powodu nie należy ich podawać małym dzieciom czy osobom z obniżoną odpornością. Badania gdańskich naukowców są oparte na rekombinowanych białkach lub cząstkach wirusopodobnych, które nie zawierają materiału genetycznego wirusa. Dzięki temu ich szczepionka na zika nie niesie ryzyka namnożenia się wirusa w organizmie.
Wirus zika jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze. Naukowcy z ośrodka gdańskiego chcą, aby ich szczepionkę mogły otrzymywać kobiety w wieku rozrodczym oraz kobiety w ciąży.

Na jakim etapie są badania?

Badania nad szczepionką rozpoczęły się już kilka miesięcy temu, ale są to wstępne badania in vitro. W ciągu półtora roku zespół planuje przejść do fazy badań przedklinicznych na zwierzętach. Następnym etapem będzie opracowanie technologii uzyskiwania tej szczepionki w skali półtechnicznej.