Wakacje to czas beztroski i wypoczynku. Jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej podróżowanie kojarzy się głównie z ryzykiem zachorowania na COVID-19. Mimo ciągłego rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie część osób nie rezygnuje z zaplanowanego wypoczynku i planuje podróż za granicę. Po kilku miesiącach izolacji Komisja Europejska wydała w maju wytyczne, które określają, w jaki sposób państwa europejskie mogą stopniowo znosić ograniczenia dotyczące turystyki. Od połowy czerwca aktywna jest platforma internetowa Re-open EU (https://reopen.europa.eu/pl), na której publikowane są informacje dotyczące zasad podróżowania na obszarze Europy. Na stronie dostępne są wiadomości aktualizowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na temat sytuacji na granicy, środków bezpieczeństwa i ograniczeń obowiązujących w danym kraju oraz inne praktyczne wskazówki dla turystów. Pamiętaj, że dopóki trwa pandemia, każda podróż wiąże się z ryzykiem zachorowania na COVID-19. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich! Poniżej przedstawiamy porady dotyczące bezpiecznych wakacji.
1. Poznaj obostrzenia obowiązujące w danym rejonie
Każde państwo jest zobowiązane do udzielania wskazówek dla podróżujących dotyczących bezpieczeństwa. Przed wybraniem kierunku na tegoroczne wakacje zalecane jest sprawdzenie na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych), jakie oficjalne ostrzeżenia oraz zasady bezpieczeństwa obowiązują na interesującym nas obszarze. Są państwa, np. Islandia, które przygotowały specjalne aplikacje mobilne z aktualnymi wytycznymi dla podróżnych. Warto sprawdzić, czy dany kraj oferuje turystom tego rodzaju pomoc w czasie pandemii i jeśli jest taka możliwość, zaleca się ściągnięcie przed wyjazdem na telefon pomocnej aplikacji.
2. Sprawdź wymagane procedury i dokumenty przed podróżą
Niektóre kraje wymagają od turystów okazania negatywnego wyniku testu w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2. Na przykład przed wakacjami na Cyprze lub w Danii należy wykonać test genetyczny PCR nie wcześniej niż 3 dni przed podróżą, a negatywny wynik badania okazać przed wejściem na pokład samolotu. Z kolei w innych państwach, np. w Grecji, nie ma konieczności wykonywania badań przed podróżą, ale turyści mogą zostać poddani wyrywkowo testom diagnostycznym w trakcie urlopu. Polacy podróżujący do Islandii mają wykonywany test PCR w kierunku COVID-19 na lotnisku po przylocie. Test jest płatny przez turystę, dlatego warto wcześniej przygotować się na dodatkowe koszty (ok. 330 zł lub ok. 270 zł w przypadku płatności online przed podróżą). Test wykonany przed podróżą w kraju wylotu nie jest ważny. Wiele państw wymaga przed podróżą rejestracji poprzez specjalnie przygotowany formularz, w którym turysta może zostać poproszony m.in. o udzielenie informacji na temat adresu pobytu podczas wakacji, pozostawienie danych kontaktowych oraz wypełnienie deklaracji zdrowia.
3. Zadbaj o ubezpieczenie turystyczne
W dobie pandemii przede wszystkim należy zadbać o wyrobienie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia korzystanie z podstawowych usług leczniczych na terenie Unii Europejskiej. Turyści, którzy posiadają tę kartę, mają zagwarantowane leczenie w przypadku zachorowania na COVID-19 w trakcie zagranicznych wakacji. Dodatkowo, podobnie jak przed każdą podróżą, warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które pokryje np. koszty transportu medycznego. Niektóre państwa gwarantują bezpłatną pomoc dla turystów w przypadku infekcji SARS-CoV-2 na ich terenie. Na przykład władze Grecji zobowiązały się pokryć wydatki związane m.in. z zakwaterowaniem i wyżywieniem, jeśli podróżny zachoruje na COVID-19 w trakcie wakacji.
4. Zapakuj apteczkę do walizki
Na każdy wyjazd warto zabrać z sobą odpowiednio przygotowaną apteczkę medyczną, która zawiera m.in. środki przeciwbólowe, bandaż, plastry i leki stale przyjmowane. W okresie pandemii powinniśmy szczególnie pamiętać o tym, żeby zabrać z sobą termometr, leki przeciwgorączkowe (np. paracetamol) oraz niezbędne dokumenty medyczne (np. książeczkę zdrowia, informacje o chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach).
5. Pamiętaj o właściwej higienie rąk w trakcie podróży
Od początku pandemii podkreślane jest znaczenie higieny rąk (mycie dłoni mydłem i wodą przez co najmniej 30 sekund pod bieżącą wodą) oraz ich regularnej dezynfekcji płynem na bazie alkoholu (co najmniej 60%). Dłonie należy myć po każdym kontakcie z przedmiotami, które mogły być dotykane przez inne osoby. W trakcie podróży warto mieć z sobą płyn do dezynfekcji lub chusteczki nasączone co najmniej 60% alkoholem. Zaleca się rezygnację z podawania ręki na powitanie i pożegnanie. Pamiętaj, aby podczas kichania lub kaszlu zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub jednorazową chusteczką.
6. Zabierz z sobą rękawiczki jednorazowe oraz maseczki ochronne
Wraz z zakończeniem lockdownu w wielu państwach zniesiono obowiązek noszenia maseczek np. w sklepach. Niestety, w ostatnim czasie na świecie nastąpił ponowny wzrost zachorowań. Nawet jeśli w kraju, do którego się wybierasz, nie ma już konieczności zakrywania ust i nosa, zabierz maseczkę ochronną. Zasady mogą zmienić się z dnia na dzień, np. w Wielkiej Brytanii i Grecji ponownie wprowadzono obowiązek używania maseczek podczas zakupów. Osoby podróżujące samolotem obowiązkowo muszą mieć na sobie maseczkę przez cały lot. Pamiętaj o częstym zmienianiu maski oraz jej właściwym zakładaniu i zdejmowaniu.
7. Monitoruj swój stan zdrowia po powrocie z wakacji
Jeżeli wróciłeś z wakacji i niepokoisz się, czy miałeś kontakt z osobą chorą na COVID-19, wykonaj test w kierunku infekcji SARS-CoV-2, który zapewni Ci spokój i bezpieczny powrót do codziennych obowiązków. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki, która znajduje się na górze strony. Wpisz nazwę swojej miejscowości lub miasta w pole wyszukiwarki, zaznacz, który test chcesz wykonać – genetyczny (najbardziej czuły pomiędzy 7. a 14. dniem od kontaktu z SARS-CoV-2) lub serologiczny (wydłuża czas diagnostyki u osób, u których nie wykonano testu genetycznego w ciągu pierwszych 7–10 dni choroby) – a w wyniku wyszukiwania otrzymasz adresy trzech najbliżej położonych placówek medycznych, w których wykonasz test po wakacjach.
Opracowano na podstawie: