Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Szczepionka na COVID-19 w pierwszej kolejności dla bogatych?

Utworzone przez Magdalena Ratajczak
Kula ziemska i strzykawka Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Wyścig o szczepionkę przeciwko COVID-19 trwa. Walczą w nim nie tylko firmy farmaceutyczne, ale również całe państwa. Aby pokryć globalne zapotrzebowanie na szczepionkę, trzeba by wyprodukować 10 mld dawek. Jak dotąd Wielka Brytania, wspierając projekty naukowe nad rozwojem szczepionek, zarezerwowała sobie 30 mln dawek, USA – 300 mln dawek, Niemcy, Francja, Włochy i Holandia – 400 mln dawek, z kolei Unia Europejska, aby zapewnić dostęp do szczepionki mieszkańcom krajów członkowskich, zainwestowała w badania naukowe 2,3 mld dolarów.

Bogate kraje składają zamówienia na szczepionkę przeciwko COVID-19 z dużym wyprzedzeniem, chcąc zapewnić dostęp do niej wszystkim swoim obywatelom. Czy to oznacza, że biedne kraje otrzymają szczepionkę w dalszej kolejności? Zarówno urzędnicy, jak i naukowcy starają się do tego nie dopuścić.

Utworzono już szereg inicjatyw mających na celu zapewnienie dostępu do szczepionki krajom uboższym. Jedna z potencjalnych szczepionek jest opracowywana na uniwersytecie oksfordzkim we współpracy z firmą AstraZeneca, która właśnie zapowiedziała, że nie będzie czerpać zysków ze sprzedaży swojej szczepionki krajom rozwijającym się. AstraZeneca w celu rezerwacji 300 milionów dawek podpisała umowy o wartości 750 mln dolarów z Koalicją na rzecz Innowacji w Zakresie Gotowości na Wypadek Epidemii (ang. Coalition for Epidemic Preparedness Innovations, CEPI) i Globalnym Sojuszem na rzecz Szczepionek i Szczepień (ang. Global Alliance for Vaccines and Immunization, GAVI). Natomiast w ramach umowy z Indyjskim Instytutem Serum AstraZeneca zarezerwuje 400 milionów dawek dla krajów o niskich i średnich dochodach.

Podobnie Chiny, które również pracują nad swoją szczepionką, twierdzą, że dostarczą swój produkt w pierwszej kolejności krajom afrykańskim. Prezydent Xi Jinping stwierdził, że wszelkie badania nad szczepionkami będą „globalnym dobrem publicznym”.

Kolejność dostarczania szczepionek stała się największym dylematem etycznym, jaki widział świat.

Opracowano na podstawie: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szczepionka-na-covid-19-bogate-kraje-rezerwuja-dla-siebie-dawki/dnyre78