Epidemia COVID-19 w Polsce nie wygasa. Dodatkowo w okresie jesienno-zimowym możemy spodziewać się wzrostu zachorowań na grypę sezonową i infekcje grypopodobne. Wiadomo, że choroba wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, podobnie jak grypa, dotyczy układu oddechowego. Mimo że objawy obu infekcji mogą wyglądać podobnie, są to dwie odrębne jednostki chorobowe. Warto wiedzieć, czym różni się koronawirus od grypy sezonowej.
Czy objawy zakażenia koronawirusem mogą być podobne do objawów grypy
Zakażenie koronawirusem może mieć podobne objawy do grypy. Obie choroby manifestują się głównie kaszlem, wysoką temperaturą ciała, ogólnym osłabieniem i zmęczeniem. Chorzy często skarżą się na uczucie rozbicia, bóle mięśni, a czasami także na wymioty i biegunkę. Do typowych objawów grypy należy też ból gardła, katar lub zatkany nos. Symptomy często pojawiają się nagle, a większość chorych zdrowieje w przeciągu 14 dni. W przypadku zakażenia koronawirusem objawy mogą obejmować dodatkowo utratę smaku lub węchu. Przebieg grypy sezonowej i COVID-19 może być bardzo łagodny, a nawet bezobjawowy, jednak u niektórych pacjentów bywa bardzo ciężki, a czasami prowadzi do zgonu. Do ciężkich powikłań grypy i COVID-19 należy zapalenie płuc.
Jakie są podobieństwa między COVID-19 a grypą sezonową
Obie choroby przenoszą się z człowieka na człowieka głównie drogą kropelkową, czyli w czasie mówienia, kichania lub kaszlu, a także poprzez kontakt z powierzchnią skażoną przez wydzieliny osoby chorej. W związku z tym podczas kichania lub kaszlu należy korzystać z jednorazowych chusteczek higienicznych, unikać towarzystwa osób z objawami zakażenia dróg oddechowych oraz pozostawać w domu w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących symptomów. Na zachorowanie na COVID-19 najbardziej narażone są niemowlęta, osoby starsze i te z chorobami towarzyszącymi, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie. W przypadku grypy sezonowej najcięższy przebieg choroby występuje u dzieci poniżej 5. roku życia, u osób starszych, tych z chorobami przewlekłymi i z obniżoną odpornością.
Czym różni się koronawirus od grypy sezonowej
Zasadniczą różnicą między nowym koronawirusem a wirusem grypy jest szybkość rozprzestrzeniania się choroby, co ma związek z okresem wylęgania. Czas pomiędzy zakażeniem a wystąpieniem pierwszych objawów w przypadku grypy to od 1 do 4 dni. W przypadku COVID-19 upływa z reguły od 1 do 14 dni. Zgodnie z informacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres inkubacji COVID-19 wynosi od 2 do 10 dni. Najczęściej pierwsze symptomy tej choroby manifestują się po około 5 dniach od kontaktu z SARS-CoV-2. Z tego powodu w przypadku infekcji SARS-CoV-2 nowe przypadki pojawiają się po upływie dłuższego czasu (średnio po 5–6 dniach) w porównaniu z grypą (średnio po 3 dniach).
Koronawirus różni się od grypy sezonowej także współczynnikiem reprodukcji, znanym jako liczba R0. Liczba ta mówi nam, ile (średnio) osób zakaża każdy nosiciel, i różni się w zależności od choroby zakaźnej. Dla infekcji SARS-CoV-2 liczba ta wynosi 1,4–2,5, co oznacza, że statystycznie jeden chory na COVID-19 zakazi ok. 2 osób. W zależności od różnych źródeł współczynnik reprodukcji dla wirusa SARS-CoV-2 waha się od 0,32 do 5,47. Dokładna wartość zależy m.in. od lokalizacji i rodzaju ograniczeń, jakie wprowadzono na terenie danego kraju w celu zwalczania infekcji. Według danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia (na dzień 18 lipca 2020) liczba R0 dla Polski wynosi 1,05. Według WHO współczynnik reprodukcji dla nowego koronawirusa jest wyższy w porównaniu z tym dla grypy sezonowej. Warto jednak mieć na uwadze, że grypę mogą powodować co sezon różne typy wirusa. Współczynnik reprodukcji dla grypy sezonowej jest zmienny w zależności od typu wirusa i sezonu. Niektóre z dostępnych danych sugerują, że liczba R0 dla wirusa grypy sezonowej wynosi od 1,4 do 1,5.
Która choroba jest bardziej zakaźna – grypa sezonowa czy COVID-19
Ważnym czynnikiem rozprzestrzeniania się choroby jest możliwość zakażania przed wystąpieniem objawów. Dane sugerują, że przedobjawowa transmisja w przypadku COVID-19 trwa dłużej niż w przypadku grypy, co oznacza, że osoby zakażone nowym koronawirusem mogą przez potencjalnie dłuższy niż przy grypie czas rozprzestrzeniać wirusa, zanim dowiedzą się o infekcji. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 jest najbardziej niebezpieczny we wczesnych stadiach objawowej choroby. W łagodnych przypadkach chory może zakażać od 7 do 12 dni, ale w ciężkich przypadkach wirus SARS-CoV-2 przenosi się nawet przez dwa tygodnie. Osoba zakażona może rozprzestrzeniać wirusa już od 1 do 2 dni przed wystąpieniem objawów. Oba wirusy mogą prowadzić do infekcji bezobjawowych. W tym czasie zakażeni również przenoszą wirusa grypy lub koronawirusa na inne osoby.
Czy koronawirus powoduje więcej zgonów niż grypa
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez WHO śmiertelność z powodu grypy sezonowej zwykle wynosi poniżej 0,1% i w dużej mierze zależy od dostępu do opieki zdrowotnej oraz jej jakości. W przypadku COVID-19 odsetek zgonów jest większy i może się różnić w zależności od lokalizacji, wieku osoby zakażonej i obecności towarzyszących chorób. Czwartego stycznia 2020 roku na łamach czasopisma „The Lancet” została opublikowana informacja, że wstępna wartość współczynnika śmiertelności dla infekcji SARS-CoV-2 wynosi 3%. Wiele zakażeń nowym koronawirusem przebiega jednak bezobjawowo, dlatego współczynnik śmiertelności dla COVID-19 jest prawdopodobnie niższy i w niektórych analizach został oszacowany na 0,5–1%. Na dzień 6 października 2020 współczynnik śmiertelności dla COVID-19 w Polsce wynosił 2,6%.
Jak odróżnić grypę od koronawirusa
W wielu przypadkach zakażenie nowym koronawirusem łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą sezonową. Ponadto warto pamiętać, że nawet 80% przypadków infekcji SARS-CoV-2 przebiega łagodnie i nie wymaga leczenia. Ze względu na niespecyficzne objawy oraz na liczbę osób, które mogą być nieświadome zakażenia z powodu braku jakichkolwiek dolegliwości, rozpoznanie choroby COVID-19 na podstawie obrazu klinicznego jest niemożliwe. Jedynym pewnym sposobem, aby odróżnić grypę od koronawirusa, jest wykonanie odpowiednich testów na koronawirusa w laboratorium. Prywatne badanie na koronawirusa może zrobić sobie każdy. Laboratorium, które wykonuje testy na koronawirusa, można znaleźć, korzystając z wyszukiwarki na górze strony. Wystarczy podać nazwę swojego miasta lub miejscowości, aby dowiedzieć się, gdzie wykonać test na koronawirusa.
Czy szczepienie na grypę jest potrzebne
W czasie pandemii COVID-19 kluczowe jest wprowadzenie działań, które pozwolą na zmniejszenie liczby zachorowań na grypę i inne infekcje górnych dróg oddechowych. Z tego względu wprowadzono bezpłatne szczepienia na grypę dla osób 75+ oraz pracowników ochrony zdrowia i farmaceutów. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie wskazać osoby, u których podejrzewa się COVID-19, co może zapobiec przeciążeniu szpitali i niewydolności systemu testowania w kierunku zakażeń SARS-CoV-2. Wciąż trwają prace nad opracowaniem skutecznej i bezpiecznej szczepionki na nowego koronawirusa.
Opracowano na podstawie:
- https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/228801,czy-koronawirus-covid-19-jest-grozniejszy-niz-grypa-sezonowa
- https://www.livescience.com/new-coronavirus-compare-with-flu.html
- https://www.vox.com/science-and-health/2020/5/5/21246567/coronavirus-flu-comparisons-fatality-rate-contagiousness